5 (100%) 1 vote

Dostali sme sa do doby, kedy v hoteli začíname uprednostňovať izbu s pokrytím pred tou s výhľadom na more. Vydržať týždňovú dovolenku „odstrihnutý od sveta“ sa stáva problémom nie len pre tínedžerov. Internetové pripojenie na cestách sa stalo nutnosťou. Prostredníctvom rôznych aplikácií môžeme našich kamarátov na sociálnych sieťach informovať o každom svojom kroku. Provokovať plážovými fotkami. Ostať v kontakte. Meniť plán svojej cesty a rezervovať si cestovné lístky. Alebo dokonca pracovať.

Najbežnejšie miesta, na ktorých nájdeš Wi-fi zadarmo po (takmer) celom svete

 

Pokiaľ sa nechystáš investovať do miestnej SIM karty s pripojením, alebo samotného pripojenia, pozri si tipy na mieste, kde sa pripojíš kdekoľvek na svete.

Dopravné prostriedky

 

 • Bezplatné Wi-fi pripojenie začína pomaly prenikať do vlakov. Niekde už aj do verejnej dopravy v mestách.
 • Mnohé autobusy reklamujú, že v nich počas jazdiť môžeš pripojiť na internet. Dá sa, ale nie počas celej trasy. Pripojenie funguje väčšinou len na území toho štátu, z ktorého prepravca pochádza (v „Žltých“ autobusoch sa pripojíš len v Čechách).
 • Väčšina väčších aeroliniek ponúka Wi-fi aj počas letu. Je pomerne drahé a kvalita v takej výške za to nestojí.
 • Na plavbách je Wi-fi zadarmo veľkou vzácnosťou. Väčšinou býva spoplatnené podobne „nízkymi“ sumami, ako na palubách lietadiel. Radšej si nájdi nejaký hotspot v prístavoch.

 

3537651703_50b31cd166

Letiská

 

Väčšina cestovateľov si myslí, že Wi-fi na letiskách je viac ako nutnosť. Malo by to byť pripojenie bezplatné. Takéto pripojenie majú hlavné letiská v Nemecku, Taliansku, Turecku, alebo Rusku. Stále to ale nie je samozrejmosť po celom svete. Napríklad aj populárne vyťažené letisko v Dubaji má obmedzené (a otrasné) pripojenie (a minimálny počet zástrčiek). „Freebies“ sa nenosia ani v Británii.

Ako sú na tom jednotlivé letiská nájdeš tu http://www.wififreespot.com/airport.php. Pozor, stránka nebýva až tak často aktualizovaná.

 

3819798693_2fb4a83fee

Hotely

 

Dopyt po bezplatnom internete v hoteloch sa v posledných rokoch zvýšil.

 • Napriek tomu počet hotelov, ktoré túto službu poskytuje nie je taký až veľký. Prekvapivo veľa luxusnejších hotelov má internet výhradne za poplatok. A to pomerne vysoký. Ešte šťastie, že vyhľadávam skôr hotely nižšieho štandardu, alebo hostely.
 • Niektoré zariadenia poskytujú pripojenie s obmedzením – pripojíš sa iba v lobby, bezplatné pripojenie je pomalšie a podobne.
 • Ak natrafíš na hotel (najviac ich je v Turecku) z bezplatným pripojením, pravdepodobne funguje dosť mizerne. Platí totiž pravidlo, čím viac pripojených, tým menšia rýchlosť. Surfovanie skoro ráno alebo v noci to istí.

 

1240844343_5f22cef7c8

Verejné miesta

 

 • K stáliciam tejto kategórie patria nákupné centrá, či (niektoré) vlakové a autobusové stanice.
 • Pomerne často nájdeš pripojenie aj vo verejných knižniciach (aj keď s časovým, alebo iným obmedzením) a kníhkupectvách.
 • Vo väčších (turistickejších) miestach (dokonca aj v Bratislave) bývajú samozrejmosťou hotspoty roztrúsené po celom meste, takmer na každom rohu. Napríklad v takom Taipei je ich okolo 5000. Vo viacerých krajinách tieto hotspoty zastrešuje GoWex. Pripájaš sa neobmedzene s rýchlosťou 512kbs (vyššia pre platiacich zákazníkov). Na pripojenie ti poslúži aplikácia, prostredníctvom ktorej sa registruješ a vyhľadáš najbližší hotspot. Najviac ich je v Španielsku a Portugalsku. Pár ich je aj v ostatných európskych (Belgicku, Írsku, Taliansku, Francúzsku) a dokonca afrických štátoch. Viac informácií a registrácia tu. http://www.gowex.com/en/free-wifi/rates/

 

4549399992_a0a130e2f5

Kaviarne a reštaurácie

 

Wi-fi pripojenie rôznej kvality je samozrejmosťou už väčšine kaviarní a reštaurácii. Aby si ich nemusel obchádzať, sú tu dve istoty. Starbucks a McDonald’s. V Starbucks ťa bude stáť heslo aspoň kávu. V McDonald’s to zatiaľ neobmedzili a pripojíš sa aj z „diaľky“.  Okrem toho, na svete ich je ich viac ako 11,500. To je už celkom slušná istota.

 

Vychytaj wi-fi zadarmo s aplikáciou

 

 • Funguje na podobnom princípe ako mapy. Pri prvom spustení si stiahne databázu bezplatných a platených hotspotov po celom svete. Aplikáciu potom môžeš používať aj v offline móde. A nájsť tak  najbližší bezplatný hotspot. Aplikácia nie je dokonalá, nie vždy aktualizovaná, ale pomôže. Viac ako 100 miliónov záznamov má WeFi, ktorá existuje pre iPhone a Android. Na podobnom princípe fungujú aj WiFinder, Hotspot Haven (pre PC), alebo JiWire.
 • Často sa nájde dobrá duša, ktorá sa o svoje zistenia, alebo získané heslo podelí s ostanými. Najčastejšie na sociálnych sieťach. Napríklad na FourSquare sa objavujú heslá letísk a VIP Lounges. Alebo návody, ako platenie obísť. Stačí zadať  do vyhľadávania “free wi-fi airports”, alebo konkrétne letisko. Vyskúšať môžeš aj #freewifi.
 • Aplikácie 4sqwifi (iOS) and Venue Spot (Android) sú tu na to, aby tipy z Foursquare filtrovali na základe tvojej polohy. Ći aj niečo nájdeš,  závisí skôr od šťastia. Za vyskúšanie ale nič nedáš.