5 (100%) 1 vote

Na svahu hory Bürgeralpe leží mestečko Mariazell. Možno ho poznáš ako pútnické mesto, možno ho, tak, ako ja predtým, nepoznáš vôbec. Čo ma teda zlákalo do tak vzdialeného a malého mesta? Predsa vianočné trhy. Tie rakúske sú povestné svojou atmosférou. A vo Viedni som bola už niekoľko krát, tak prečo nevyskúšať niečo nové?

Ako dostať do mesta Mariazell?

 

Mariazell nájdeš v Štajersku, ktoré je z rakúskych spolkových republík najmenej osídlené. To si všimneš hneď. Zelenému srdcu Rakúska dominujú vrcholky hôr a zelené kopce a kravy. Dom spozoruješ len sem tam. Napriek tomu nie je problém sa do mesta dopraviť.

Dovedie ťa tam niekoľko dobre značených pútnických trás. Kedysi sa konávala púť priamo z  z Marianky, čo je trasa dlhá okolo 170 kilometrov. Ďalšia, pomerne obľúbená pútna cesta vedie z Viedne. Tá je dlhá cca 100 kilometrov. Nachádza sa na nej veľké množstvo ubytovacích a stravovacích zariadení rôznej kategórie.

Ak sa ti z nejakého dôvodu nechce ísť pešo, môžeš využiť služby rakúskych železníc. Mariazell má dobré vlakové spojenie z mestom St. Polten (tam sa dostaneš rýchlovlakom z Viedne). Táto trasa je jedna z najkrajších v Európe, úzkorozchodná železnica ide priamo cez úžasné hory. Rátaj s tým, že vlaková stanica nie je v priamo v Mariazelli, ale v obci San Sebatstian, čo je asi  15 minút od centra. A inak, priamo na stanici stojí Muzeumstramway (expozícia historických vlakov), ktorého súčasťou sú aj výlety historickým vláčikom k jazeru Erlaufsee.

(lacnejšie) lístky na rakúske vlaky

Do tejto kategórie patria lístky kúpené v predstihu. Lístok si môžeš rezervovať na stránke „Sparscheine“. Táto akcia je podobná akcii našich „Žltých“, za nižšiu cenu je prvých pár lístkov. Jedná sa vždy o lístky jednosmerné, spiatočný si môžeš kúpiť len zvlášť.  A podobne ako pri anglických akciách, lístky sú na konkrétny deň, hodinu a vlak a nedajú sa prerezervovať ani refundovať. Jednosmerný lístok do Mariazellu ťa s touto akciou aktuálne vyjde okolo 16 €.

Všetko o zľavách akciách na rakúskych vlakoch (v angličtine) nájdeš na stránke Austria.info.

 

img_2956

cestou…

Čo sa oplatí navštíviť v meste Mariazell?

Mariazell, je dosť malé „mesto“ má len niečo cez 1500 obyvateľov. A predsa je mestom. Je to tak vďaka jeho medzinárodnému duchovnému a kultúrnemu významu. Povedané ľudskou rečou, Mariazell je dôležité pútnické miesto. Možno aj vďaka tomu niektoré weby uvádzajú až okolo 20 vecí, čo tu môžeš obdivovať a vyskúšať, páči sa mi, že polovica z nich sa nachádza v Bazilike.

 

img_3056

Bazilika

Vidno ju z diaľky,  z blízka a vlastne z každého miesta v Mariazelli. Dominanta mestečka leží priamo v srdci neveľkého centra. Za storočia existencie ju navštívili cisári, králi a iní významní funkcionári všetkých európskych národov. A dnes ju navštevujú pútnici a turisti. Zvonku vyzerá pomerne jednoducho. Teda až na gotickú vežu medzi dvomi barokovými. Vo vnútri ťa čaká prekvapko. Majestátna stavba s množstvom kaplniek je nádherne, až neuveriteľne zdobená. Maľby, štruktúry, zlaté, strieborné a mramorové sochy. A medzi tým všetkým strieborný milostivý oltár. A socha Márie, nazývaná aj Magna Mater Austriae. Práve za ňou chodia pútnici. Stále, až na dva dni v roku (21.12. a 8.9.), má na sebe nádherné šaty.

Komu histórie a kultúry nestačí, na prvom poschodí je galéria so stovkami (pre niekoho) zaujímavých obrazov. A pokladnica, ktorá uchováva dary od pútnikov.  No a vonku, za bazilikou je malá miestnosť, v ktorej môžeš zapáliť sviečku.

Vo vnútri Baziliky sa nesmie fotiť. Upozorniť ťa prídu skôr, ako stihneš namieriť, preto to veľa ľudí to skúša z lavíc mobilom.

img_2987

Prechádzka mestom a centrom

Mariazell nie je veľký, v podstate je to jedno námestie a niekoľko uličiek s obchodíkmi, pár hotelmi a reštauráciami. Napriek tomu ale je kde sa prechádzať. Kúsok nad Bazilikou vedie krížová cesta. Prejdeš ňou popri mechanickom betleheme a až k malej kaplnke,  kde si môžete nabrať vodu z pravého mariazellského prameňa. A odtiaľ ešte vyššie, až k bodu, kam premáva lanovka. K nej sa dostaneš aj po zjazdovke za hodinu, až hodinu a pol. Na vrchole je reštaurácia, vrcholová veža a nádherný výhľad, za pekného počasia dokonca na celé Východné Alpy.

Ak nie si horský typ, môžeš sa vydať smer mestečko San Sebastian.

img_3033

Medovníkové dielne

Viac ako tristo druhov špecialít vyrábaných presne tak, ako pred storočím, podľa receptov, ktoré sa dedia z generácie na generáciu. To všetko sa nachádza v pekárni a predajni rodiny Pirkerovcov. Ich výrobky preslávili Mariazell po celom Rakúsku. A samozrejme, výborne chutia. Ako sa pečú nie len vianočné medovníky, môžeš zistiť aj ty. Hrdí majitelia ponúkajú návštevníkom prehliadku ich kráľovstiev (výrobne majú na hlavnom námestí a na ulici Grazer Strasse). Čaká ťa v nich ukážka výroby medovníkov, sviečok, liehovar, príbeh Janka a Marienky, porozprávaný prostredníctvom perníkových scén. Alebo perníkové centrum mesta Mariazell.

img_3044

Ak by ti bolo medovníkov málo, v pasáži na námestí  nájdeš ďalšie expozície nie len z tejto dobroty, ale i z čokolády. Stojí tu aj 5 metrová perníková chalúpka. (počas adventu v nej deti môžu napísať Ježiškovi) a čokoládový betlehem.

img_3176

Likérka Arzberger 

145 rokov, presne toľko oslávila tohto roku rodinná firma Cajetana Arzbergera, o ktorú sa už stará 4. generácia. Vyrábajú tradičný, slávny Mariazell liker, ktorého fľaša je takmer symbolom mesta. Sú to likéry, ktoré majú pozitívne účinky na trávenie. Ich dušou sú bylinky, vraj až 130 druhov. Podobne, ako perníky, aj receptúra likéru je dedená a prísne chránená. Výrobné prietory si tiež môžeš pozrieť. A takisto tu môžeš ochutnať za pohárik „medicíny“. A to až tri druhy – absintovo zelený (polosladký s mätou), ďalej je to sladkokyslý a tradičný „Kräuterbitter“ (bez cukru a obzvlášť horký). Odporúčam ten zelený.

img_3107

Vianočné trhy a ich špeciality

Tesne pred Vianocami sa v Mariazell začínajú vianočné trhy, ktoré ešte viac spríjemnia návštevu. Na hlavnom námestí leží  najväčší adventný veniec Rakúska obkolesený drevenými stánkami. V nich nechýba punč z rôzneho druhu ovocia a varené víno. Priamo pod Bazilikou sa rozprestiera gastronomický kútik. Majú tam tradičné „wurst“, ja som ale radšej skúsila syrové halušky, veľmi obľúbené v Rakúsku a Nemecku. Volajú ich Kasnocken, Knöpfle a inak. Sú to halušky, ktorých je rozpustený syr, so slaninou, posypané bylinkami a koreniami (radšej si posyp sám, korenie je dosť štipľavé). Porcia vyšla veľká na 7€, ale sú dosť sýte a v pohode stačí pre dvoch.

V tejto súvislosti mi nedá nespomenúť ceny jedla v Mariazelli. Je to mesto turistické, lyžiarske, pútnické, vianočné. Najesť sa tam za nerakúske ceny dá jedine supermarkete, tak si to aspoň poriadne vychutnaj. Mne sa páčili také tie tradičné reštaurácie s tarasou nad námestím. Inak tieto terasy sú otvorené aj v zime. Majú pekný výhľad na baziliku a centrum a zárovň nie si priamo v centre toho zhonu.

img_3098Bürgeralpe

Ak turisti do Mariezell neprichádzajú kvôli púti, prichádzajú kvôli Bürgeralpe. Priamo v dedine, kúsok od centra mesta je lanovka, inak prvá v Štajersku, ktorá ťa vyvezie až hore, kde je okrem hotelov množstvo možností na zimné a letné športy. Cesta trvá asi 10 minút. Lanovka slúži v zime slúžili najmä lyžiarom vyhľadávaného strediska Mariazeller Bürgeralpe a tomu je uspôsobená cenová politika. Lístok na jednu jazdu tu neexistuje, „najkratší“ je celodenný (aktuálne 33 € dospelí, 17, 50 € deti). Na celodennú lyžovačku v Rakúsku paráda, na povozenie dosť veľa.

Viac možností, cenových, aj zážitkových, ponúka leto. Ak sa sem chystáš, hoď okom na jej stránku (bohužiaľ je v nemčine).

 

mvi_3143-2956Krampuslauf alebo beh čertov

Čert je v Rakúsku, podobne ako u nás, ten čo trestá neposlušné deti. Tradícia čertovských pochodov sa hlavne v Alpských mestečkách zachovala dodnes. Masky na týchto pochodov sú veľmi strašidelné, ale svojim spôsobom nádherné. Ich výroba je umením a vytvoriť drevenú, často ručne vyrezávanú masku, je časovo a finančne nákladné. Aj preto vždy prídu predviesť Čerti z celého Rakúska, čo poznať aj na maskách. Keď k týmto maskám pridáme ohňostroje a prskavky, je to ozaj zážitok. Práve na túto atrakciu som sa tešila najviac. A ostala som trochu sklamaná. Hovorím, trochu, pretože som vďaka svojim ostrým lakťom aspoň niečo videla. Boli ľudia, čo videli len chrbty iných ľudí. Mariazell je totiž prípad, kde sa pochod zachoval ako turistická atrakcia a každoročne sa na ňom zídu tisícky divákov. Navyše, zatiaľ sa ani jeden rok pochod nekonal priamo v Mariazelli. Nakoľko je doprava uzavretá a autobusy tým pádom nepoužiteľné, neostávalo nám nič iné ako tých cca 30 minút ísť pešo.

Ak chceš teda vidieť pochod čertov

Vyber si miesto, ktoré ešte nie je také spopularizované. Napríklad nejakú dedinku, po ktorej ani pes neštekne. My sme okolo jednej takej šli a pochod bol priamo v centre. A Čerti potom behali pomedzi tých pár ľudí a fotili sa s nimi.

mvi_3145-0397

Ak chceš vidieť pochod čertov v Mariazelli

  • Obrň sa trpezlivosťou
  • Ak si aj prišiel s organizovanou skupinou, na pochod choď sám (nezabudni si zistiť, kedy odchádzate).
  • Využi shuttle bus, ktorý premáva medzi Mariazellom a miestom akcie.
  • Vyraz v predstihu (aj okolo 16:00, ak pochod začína o 18:00).
  • Rátaj s tým, že ti bude zima (pochod bol na otvorenom priestrantve letiska) a dlho, lebo sa určite začne neskoro.
  • Hladný a smädný nebudeš, sú tam stánky, len pozor, aby si kvôli punču neprišiel o dobré miesto.