Rate this post

Tichá thajská dedina má dve tváre, tú prvú, turistickú, objavíš hneď. Za tou tradičnou, dobre skrytou sa musíš vydať po stopách miestnych obyvateľov.

Ktorú tvár tajomná Kamala ukáže tebe ?

 

Malá rybárska dedinka obklopená kopcami a nedohnutou prírodou si ma získala hneď na prvý krát. Turisti si sem už cestu našli a priniesli so sebou aj masovú výstavbu. Kamala však nestratila svoj pokoj, thajský šarm a kultúru. Aj ja som veľmi rada zopár krát „zablúdila“ do častí obývaných prevažne domácimi a ochutnala tradičné jedlo v nimi navštevovaných reštauráciách. Ak uvažuješ nad tým, že sa v hlavnej sezóne ubytuješ v Kamale, jednoznačne rezervuj dopredu. Hotelov je v Kamale výrazne menej ako v Patongu. Nájsť v januári voľný a cenovo dostupný hotel, alebo apartmán, je nesplniteľnou úlohou. Hlavne tie pri pláži, ponúkajúce výhľad na nádherný západ slnka, sú vždy obsadené ako prvé.

 

Príroda obklopujúca Kamalu

 

Pláž v Kamale nie je nijak veľká. Dva kilometre dlhý pás bieleho piesku obmývaný plytkými, čistými vodami je ideálny na odpočinok. Aktivity, ako je windsurfing, vodné lyžovanie, rybolov, šnorchlovanie a potápanie si tu tiež našli svoje miesto. Na rozdiel od ostatných častí dediny býva v pekný slnečný deň dosť preplnená. Odporúčam prejsť k jej najsevernejšej časti. Tam okrem jedného luxusného hotela s vlastným bazénom nie je nič. Býva tam aj pomenej ľudí. Pozdĺž pláže možno nájsť veľa malých príjemných miest na obed, posedenie pri káve alebo thajskú masáž. Reštaurácie dopĺňajú stánky s fantastickými, ovocím plnenými palacinkami. Ešte minulý rok aj tejto pláži dominovali tisíce slnečníkov, ležadiel a plážové bary. Všetko po nariadenom čistení pláže zmizlo úplne, alebo sa muselo presunúť z piesku.

 

Kamala Beach_069

Pláž Kamala

 

Z pláže labyrintom uličiek dostaneš až do centra mesta. Sú plné malých reštaurácii, obchodíkov so suvenírmi a stánkov s bohatou ponukov výletov. Hlavnú ulicu Kamaly zase lemujú bary a reštaurácie. Na nočný život tu môžeš zabudnúť. Aspoň na taký, ako ponúka Patong. Medzinárodné a thajské bary, ktoré nepraskajú vo švíkoch. Bývajú otvorené tak do druhej. Ponúkajú možnosť posedieť si pri drinku a vychutnávať si živú hudbu, či športové podujatie. Jedným z nich je švédsko-thajský bar, Pim’s Place, s najlepšou pizzou v okolí. Kamala má aj zábavný park, najväčší svojho druhu na ostrove. Phuket FantaSea je show, ktorá kombinuje kultúrne dedičstvo Thajska, 3D efeky a zvieratá. Okrem trapézových umelcov, slonov a exotických príbehov ponúka aj jednu z najväčších bufetových reštaurácií, karnevalové hry a obchody s miestnymi výrobkami.

 

Kamala Beach_107

Trhy na pláži

 

Keď už hovoríme o nakupovaní, najlepší výber ponúkajú miestne trhy. Samozrejme, len ťažko sa vyrovnajú tým v hlavnom meste Phuket. HociKamala Friday Market“ sa zdá byť každý týždeň väčší a bohatší. Ponúka oblečenie, doplnky, elektronické gadgety. Ak nenakúpiš suveníry tu, choď radšej do Patongu alebo Phuketu. Ceny v obchodíkoch so suvenírmi bývajú dosť premrštené. Mňa najviac oslovila časť trhu patriaca jedlu. dominuje aj menším trhom, „Kamala Village Market“, ktoré sa konajú každú stredu a sobotu. Zelenina, ovocie, koreniny, mäso, ryby a morské plody. Celým trhom sa nesie „vôňa“ rýb a práve uvarených thajských špecialít. Hneď vedľa miesta, kde sa konávajú sobotné a stredajšie trhy, je maličká Thajčanka. Tá vo svojom pojazdnom stánku pripravuje výborný Pad Thai. Upozorni ju, ak nemáš rád pikantné. Inak ti do jedla rada prihodí za hrsť chilli. O jedle zo stánkov na ulici a ich hygiene sa toho už popísalo. Mne chutilo, zdravotné problémy som nemala žiadne a ani peňaženku mi to neprevetralo.

Ako v asi každom thajskom meste a dedine, aj v Kamale je budhistický chrám. Wat Baan Kamala sa nachádza na pláži, bližšie k jej južnému koncu. Dnes krásne upravená záhrada a päť budov museli byť obnovené po tsunami v roku 2004. Ničivé vlny vtedy zrovnali všetko, čo im prišlo „pod ruku“. Desať rokov po udalosti ju pripomína len pamätník v malom parku pri pláži. Pamätník by mal ukrývať aj kešku, ktorú som buď prehliadla, alebo poslúžila niekomu ako suvenír.

 

Pamätník Tsunami

 

Ak sa v malej dedine začneš nudiť, môžeš naskočiť na songthaew (lokálny autobus) a odviesť sa do hlavného mesta Phuket (a z neho ďalej). Autobus jazdí každú hodinu a nemá vyhradené zastávky, takže človek môže vystúpiť kdekoľvek medzi Kamalou a Phuketom. Je to lacný kultúrny zážitok. Stačí zamávať a naskočiť. Z nejakého, mnou zatiaľ nepochopeného dôvodu, neexistuje žiadna autobusová doprava medzi Kamalou a Patongom. Počas dňa poskytujú niektoré hotely kyvadlovú dopravu. Skús sa spýtať aj v tom tvojom. Ak sa ti žiada viac nočnej zábavy, alebo nákupov, budeš si musieť zobrať taxík alebo tuk-tuk. Vyjednávaj, hoci pod 400 bahtov za taxi a 300 bahtov za Tuk-Tuk alebo mototaxi sa asi nedostaneš. Mototaxi odporúčam hlavne ráno a večer, vyhneš sa tak hrozným zápcham. Do tuk-tuk za tmy sami nelez. Mafiu unášajúcu a okrádajú turistov vraj po prevrate odstránili. Jeden ale nikdy nevie.

Praktické rady

 

  • Ak hľadáš v Kamale ubytovanie, skús Mood Mansion, alebo menšie apartmány pri pláži. Väčšina z nich má rozumné ceny a aspoň e-mailovú adresu, na ktorej ich môžeš kontaktovať.
  • Pokiaľ nešoféruješ a chystáš sa vyrážať na výlety, tajomná Kamala nie je celkom pre teba. Dedinka je pomerne odrezaná.
  • Dedina je väčšia, ako si myslíš. Nezdržiavaj sa len na hlavnej ulici. Zablúď uličkami smerom k domom miestnych a nájdi cestičku vedúcu do okolitých hôr.

 

Ešte váhaš ? Inšpiruj sa videom z Thajska.