Rate this post

Cestujem už niekoľko rokov. Už som vyrazila sama, s kamarátmi, aj s priateľom. Každá z možností má množstvo výhod. Tu sú tie najdôležitejšie.

Je lepšie cestovať sólo alebo s niekým ?

 

V poslednej dobe chodím často na vlastnú päsť. Táto možnosť sa stáva čoraz populárnejšou. Napriek tomu sa mi stáva, že ma poľutujú a pýtajú sa prečo. Mám niekoľko dôvodov.

Nezávislosť a sloboda

 

Asi jedna z top výhod cestovania sólo. Pri plánovaní výletu sú niekedy už dvaja dav. Na mieste sa ešte dohodnúť dá. S časom je to horšie (ak práve nemáš dvojmesačné prázdniny). Je stále ťažšie nájsť človeka, ktorý je schopný (a ochotný) vziať si tri týždne dovolenky, aby mohol ísť fotiť gorily v Ugande. Koľkokrát si ale nešiel, lebo iný nemohli ? Je to tvoj čas, naplánuj a uži si dovolenku. Nemusíš robiť žiadne kompromisy a stihneš viac vecí so svojho zoznamu. Nestráviš dovolenku hádaním sa, čo si pôjdete pozrieť, kam sa ísť najesť. Nemusíš navštíviť to nudné múzeum piva, skákať z lietadla alebo liezť na tú prekliata posvätnú horu, ak sám nechceš. A cítiť sa zodpovedný za pokazené plány tvojich spoločníkov.

Veľa sa naučíš

 

Nie je tu nikto, kto by ťa vodil za ruku. Všetko je len na tebe. Naplánovať, vytvoriť (a udržať) rozpočet. Naplánovať výlet. Zarezervovať letenky a ubytovanie. Zvládnuť prípadné problémy  a pri tom ostať motivovaný. Zrazu si uvedomíš, že robíš veci, ktoré si predtým nebol ani schopný. Hodili ťa do hlbokej vody a musíš proste plávať. Najlepšie na tom je, že úspešná sólo cesta ťa neskôr motivuje k vyskúšaniu vecí, na ktoré si predtým nemal odvahu.

Žiadne drámy, žiadna ponorková choroba

 

S osobou, s ktorou cestuješ, zdieľaš niečo unikátne a intenzívne. Vy (dvaja) ste spolu hodiny, dni, dokonca aj týždne. Môže byť tvoj najlepší priateľ, alebo tvoja priateľka. Po čase sa ale všetky tie ich „milé“ zlozvyky, ktoré sa stávajú dôvodom na vraždu. Ak teda nejdeš sám, parťáka si vyber rozumne. Bolo by škoda stratiť kamoša pre jeho (alebo tvoje) otravné (cestovné) návyky.

 

hiker-846094_640

Vnímaš všetkými zmyslami

 

Prekvapuje ma, koľko ľudí v zahraničí (cestujúci, pracujúci, aj študujúci) ako prvé hľadajú krajanov a naše výrobky.  Najlepší spôsob, ako vytvoriť bariéru medzi tebou a novou kultúrou, ktorú si prišiel objavovať. Neuvedomuješ si, o koľko momentov prídeš v zlomku sekundy. Práve vtedy, keď sa po slovensky rozprávaš so svojím kamarátom. Len keď si sám spoznávaš novú kultúru naozaj všetkými zmyslami. Dávaš miestnym šancu, aby ťa oslovili. Stretávaš ľudí a rozširuješ svoje obzory. Inak, sám si viac uvedomuješ, čo sa deje okolo a dávaš si väčší pozor na veci. V skupine klesá ostražitosť.

 

boy-158039_640

Veľa ľudí najradšej cestuje s niekým. A sami by nešli ani na víkend. Akokoľvek je tvoj soló plán dokonalý, niektoré výhody skupiny proste nedokáže nahradiť.

V jednote je sila

 

Nájdeš ju v maličkostiach. Už dvaja sa cítite bezpečnejšie – na tmavej ulici, alebo v nočnom vlaku, kde jeden spí a druhý „stráži“. Priatelia ťa presvedčia k tým najdobrodružnejším, najbláznivejším a najzábavnejším veciach. Takým, ktoré by si sa neodvážil vyskúšať sám. Hlavne, ak si plachý, je tu niekto, kto ti pomôže prekonať bariéru. Jazykovú, aj ľudskú. A samozrejme, nemusíš stále niekoho prosiť, aby ťa odfotil. Nikto nechce mať fotoalbum z výletu bez jedinej stopy, že na ňom skutočne bol. Alebo 20 fotiek prsov nemeckých dôchodcov.

Náklady

 

Už aj dvaja čo to ušetríte. Aj tým, že sám nemusíš platiť celú dvojlôžkovú izbu. Môžete zdieľať taxi, prenajať si spolu auto/motocykel (a striedať sa pri šoférovaní). Dostanete skupinovú zľavu na výlet. V reštaurácii vyskúšate viaceré miestne špeciality za menej peňazí. Máš s kým zdieľať výdavky na potraviny,  sprievodcov, dokonca aj kozmetiku (a nebudeš musieť nosiť taký ťažký batoh). Možnosti sú nekonečné. Len pozor, aby si nešiel s niekým, kto miluje luxusné reštaurácie, alebo drahé koktejlové bary. To potom výdavky skôr zdvojnásobíš.

 

people-489077_640

Dobré a zlé časy

 

Momenty na cestách. Úžasný výhľad.  Smiešne oblečený turista. Opice ukradli  sprievodcovi klobúk. Ošpliechalo ťa slonie mláďa. Ten pocit, keď zažiješ úžasný okamih s inou ľudskou bytosťou.  Aj neskôr, keď hovoríte o vašich dobrodružstvách ostatným, je to človek, ktorý tam bol s tebou. Bude súhlasne kývať hlavou, keď budeš opisovať miesto, ľudí, jedlo… Pre ostatných to bude niečo vzdialení, abstraktné preňho skutočné. A sú, samozrejme, momenty, keď sa nič nedarí. Máš morskú chorobu. Opicu.  Alebo je ti proste zle. Stratil si pas, alebo peniaze. Zablúdil si niekde v noci a nikto nikde nehovorí tvojim jazykom. Dostal si zlé správy z domova. Alebo sa len cítiš osamelo a chceš ísť domov. Vtedy nepotrebuješ tie bláznivé Španielky, s ktorými si včera tancovala na stole. Ani tú sexi barmanku, ktorá si získava tvoju pozornosť bezplatnými vodkami. To sú chvíle, keď potrebuješ niekoho, kto ťa pozná a pozná tie správne slová, aby si opäť začal myslieť pozitívne.

 

Ako radšej cestuješ ty ? Čo sa ti osvedčilo pri výbere parťáka na cesty ?