5 (100%) 1 vote

Skupina 9 ostrovom v Andamanskom mori. Similan znamená deväť v jazyku Yawi, dialekte používanom v južnom Thajsku. Ostrovy sú skôr známe číslami, než ich skutočnými menami. Koh Bon, Koh Bayu, Koh Similan, Koh Payu, Koh Miang (sú dva ostrovy), Koh Payan, Koh Payang a Koh Huyong. Považované za najkrajšie miesto na svete. Vzhľadom na prírodné bohatstvo vyskytujúce sa pod a nad hladinou sú aj národným parkom. Obývajú ich len divo žijúce zvieratá a občas táboriaci turisti. Dostať sa na ne dá dosť ťažko. Na vlastnú päsť sa tam dostaneš veľmi ťažko, od mája do novembra vôbec.

Ako sa najlepšie dostať na Similan ?

 

Koh Similan

 

Na ostrovy ťa zavezie napríklad Liveboard, čo je pomalá, ale výborne vybavená loď potápačských spoločností. Aj keď sú ostrovy skôr pre skúsených potápačov, nepovedia nie ani vyznávačom šnorchlovania. Ak by si chcel vidieť viac, radšej choď s organizovanou exkurziou. Túto možnosť som si zvolila aj ja. Vybrala som si spoločnosť „Enjoy Travel 77“, ktorá ponúka výlet aj s tranfermi z Phuketu a okolia. To je dosť dôležité, keďže sa vyráža z prístavu Khao Lak. Čo sa týka ceny výletu, uvádzajú 2,200 THB, zjednala som na 1,5000 THB. Takže závisí aj od štastia. Čím väčšia skupina, tým väčšia šanca na lepšiu zľavu. Hneď na začiatku asi niekoľko ľudí odradím. Cesta tam totiž nie veľmi príjemná. Ide sa rýchlym, ale divokým motorovým člnom. Hlavne si nikdy nesadajte dopredu. Tiež som si myslela, že budem obdivovať výhľad a fotiť. Nakoniec som sa po 15 minútach doslova preplazila naspäť do lode.

 

Similan Islands_038

Koh Similan

 

Našou prvou zastávkou bola Sailing Rock. Mohutná skala považovaná za symbol Similanu. Kedysi bola pod vodou. Dnes ponúka nádherný výhľad na žiarivo biele piesočné pláže najväčšieho ostrova Koh Similan. Odtiaľ sme sa vybrali na ostrov číslo 4. Alebo tiež Koh Miang. Slúži ako základňa národného parku aj kemp pre turistov. Nájdeš tu malú reštauráciu, okolo ktorej behajú rôzne jaštery, ktoré turistov hypnotizujú hladnými očami. Už si skrátka zvykli, že im občas niekto niečo hodí. Postavili tu aj skromný kemp a niekoľko “luxusnejších“ bungalovov. Poskytujú strechu nad hlavou výletníkom, ktorí sa rozhodli užiť si Similan v noci. Aj na tomto ostrove sú nádherné pláže, prístupné pre turistov z oboch strán ostrova. Našla som aj značenie navigujúce smerom k vyhliadkovému bodu. Cestou hore rozbitými kamennými chodníkmi a rebríkmi som stretla rodinku s tromi malými deťmi. Všetci v žabkách a naložení vecami na pláž. Majú môj obdiv. Dodnes je pre mňa záhada, ako (a či) sa vôbec dostali dole. Sama som to po čase vzdala. Nikde totiž nebol časový údaj a loď by ma asi nepočkala. Cesta dole sa mi zdala o dosť náročnejšia. Ak sa na ostrove rozhodneš prenocovať a máš so sebou dobré topánky, určíte sa choď pozrieť.

 

Similan Islands_047

Koh Similan – Sailing Rock

 

Inak keď som už pri tom prenocovaní. Keby som sa mala rozhodnúť teraz, určte zvolím dvoj alebo viacdňový výlet. Ostrovy sú ďaleko, hlavne z Phuketu. Cesta tam aj spať trvá asi 6 hodín. A tak ostane len 6 hodín na program. Hoci bol bohatý, a nijako sme sa nenáhlili, mala som pocit, akoby niekto stlačil fast forward a všetko som videla nejako zrýchlene. Program výletu už zastavenie pri ďalších ostrovoch nezahŕňal. Z diaľky sme mali možnosť zahliadnuť ostrovy 1, 2 a 3. Sú pre verejnosť uzatvorené. Všetky sú domovom obrovského množstva druhov živočíchov. Opíc, veveričiek, netopierov, jašteríc a hlavne veľmi populárnych korytnačiek. Práve tie kladú na spomínaných ostrovoch svoje vajíčka. Preto sú (ostrovy aj korytnačky) chránené.

Poslednou zastávkou boli ostrovy 6 a 7. Kúsok od nich sme zastavali na šnorchlovanie. Skutočný poklad sa skrýval pod vodou. Najstaršie koralové útesy v Thajsku (staré aj 5000 rokov) ponúkajú obrovskú rozmanitosť druhov. Viac než nájdete vo väčšine ostatných potápačských lokalít po celom svete. K tým najslávnejším patria Elephant Head Rock, North Point a samozrejme Richelieu Rock, najmä pre veľrybieho žraloka, ktorý sa tu vyskytuje. Toho som nevidela. Za to sa mi ukázala korytnačka. A okrem nej aj množstvo nádherných farebných rýb. Krásnu fotku mi pokazil nedisciplinovaný turista. Asi ho doma nenaučili, že divo žijúce zvieratá sa majú nechať na pokoji a nie chytať.

Similan na vlastnú päsť ?

 

Dá sa. Lode vyrážajú z prístavu Taplamu. K najbližšiemu ostrovu Koh Miang (ten s ubytovaním) sa dostaneš jednoduchou rybárskou loďou (1,000 THB), motorovým člnom (2,000 THB), s organizovanou potáčskou výpravou (5,000 THB), alebo loďou prevádzkovanou národným parkom (1,500 THB). Ešte si prirátaj náklady na ubytovanie (500 THB stan, 2,000 THB), ktoré je nutné rezervovať dopredu. Pamätaj, že vlastné stany nie sú povolené. Ďalším problémom je doprava medzi ostrovami. Tú zabezpečuje pomerne neorganizovaným spôsobom správa národného parku za 100 – 300 THB. Alebo miestna potápačská škola v podobe organizovaných výletov za šnorchlovaním. Hoci nie som veľkým fanúšikom organizovaných exurzií, keď si porovnám náklady a komplikovanosť, predsa len je to s tou exkurziou asi jednoduchšie a lacnejšie.

 

Pár tipov na záver

 

  • Čím dlhší výlet, tým lepšie.
  • Ak máš vezmi si vlastný šnorchel, nech naň nemusíš dlho čakať.
  • Zober si nejakú pevnú obuv. Ľahšie sa ti pôjde na vyhliadky.
  • Nezabudni na suché oblečenie, na rýchlom motorovom člne býva dosť chladno.
  • Pri zastávke si vezmi všetko, čo si myslíš, že budeš potrebovať (šnorchel, foťák, čiapku). Loď len vyloží ľudí a ide od brehu preč. Naspäť sa na ňu dostaneš, až keď budete miesto opúštať.
  • Ceny sú orientačné, je to Thajsko, treba zjednávať.

Ešte váhaš ? Inšpiruj sa videom z Thajska.

Alebo sa pozri, aký je podmorský svet ostrovov Similan.

Hľadáš ubytovanie na ostrove Phuket ?