Rate this post

Rafting na rieke Tara je na Čiernej Hore jednou z top aktivít. Jedným očkom som po nej  pokukovala už od začiatku leta. Najskôr mi chýbala odvaha, neskôr čas. A nakoniec kvôli počasiu (takmer) nebola príležitosť. Tá sa napokon naskytla v jeden (trochu menej) upršaný septembrový víkend. Jesenné počasie nám inak veľmi neprialo, takže, ak by som nešla vtedy, musela by som čakať do ďalšieho leta. Alebo do ďalšieho života.

 

Kedy ísť raftovať?

Oficiálne trvá sezóna od polovice apríla do októbra, ale ovplyvňuje ju počasie. Vďaka tomu, ako sa rieka Tara počas roka mení, kaskády miznú a objavujú sa na iných miestach, je rafting úžasným zážitkom kedykoľvek.

Ak si adrenalínový nadšenec, máš už s raftom skúsenosti a nechceš raftovať na „jazere“, choď v apríli, máji. Topiaci sa sneh zvýši hladinu vody, zrýchli vodný tok a jazda je divokejšia, dobrodružnejšia. Inak Tara k najdivokejším riekam nepatrí, hoci sa prúd ženie asi 40 kaskádami.

Ak ideš s deťmi, vyskúšať, alebo sa bojíš, že sa utopíš, choď od júna do konca sezóny. Vtedy hladina postupne klesá a voda tečie pomalšie. Rieka sa aj trochu otepľuje (až na magických 12 stupňov).

Kde sa raftuje?

Na Tare, nie? Tara je najdlhšou riekou Čiernej Hory, má 144 kilometrov. A takmer 100 z nich je raftovateľných.  A jej kaňon jednoznačne patrí k jedným z najkrajších. Nie len, že je voda z rieky priezračná a pitná, okolie je dych vyrážajúce. Pozdĺž kaňonu sú po oboch stranách husté lesy, skalnaté terasy, vysoké útesy a veľké jaskyne. Niet divu, že je kaňon v Zozname UNESCO.

Východiskové body, z ktorých sa vyráža na rafting na rieke Tara

Sljivansko (horná časť) leží blízko Žabljaku. Je to veľmi pekná časť, keďže sa prechádza aj NP Durmitor. Ale práve preto sú tu aj špeciálne poplatky za rafting a cena programov je výrazne vyššia ako v dolnej časti kaňonu.

Brstanovica (dolná časť) je pri dedinke Šćepan Polje. Najatraktívnejšia časť rieky, ktorá v roku 2009 hostila World Rafting Championship, tvorí hranicu medzi Čiernou Horou a Bosnou a Hercegovinou. Nenachádza sa v žiadnom z národných parkov a poplatky sú tu nižšie. A tak sa tu usídlilo množstvo operátorov ponúkajúcich programy za výborné ceny. Práve tu som bola raftovať aj ja.

Ako vyzerá „raft“ deň?

Vyrážame sa (z letoviska Sutomore) skoro ráno, okolo 7. Cesta je zážitkom sama o sebe. Teda pokiaľ udržíš tak skoro ráno oči otvorené. Vidíme, ako sa prechádzajúc z hlavného mesta až do vysokých hôr mení krajina. Nížiny pasienky, hory, rieka Piva a jej kaňon, Pivské (pivné by bolo lepšie :-P) jazero. Zdolávame tunel za tunelom. A po asi 3 hodinách jazdy (autom snáď o niečo rýchlejšie) prichádzame do kempu Taratour v Šćepan Polje.

Hneď po príchode nás vítajú výborne raňajky z domácich špecialít. Je sa v útulne zariadenej, tradične vyzerajúcej reštaurácii. Sedenie je aj vonku, pri drevených stoloch v tieni starých, vysokých bukov. S výhľadom na rieku Pivu, so zvukmi vodopádov v pozadí. Škoda, že už bolo na sedenie vonku chladno.

Po raňajkách dostávame kompletné vybavenie. Neoprénový oblek a topánky, záchrannú vestu a prilbu, na ktorú sa dá upevniť  akčná kamera. Tých, čo si chcú so sebou zobrať vode neodolné foťáky, potešia „ocean packy“ na uskladnenie vecí na raftoch.

Vybavení a poobliekaní ešte spravíme posledné fotky a nasadáme do jeepov, ktorými sa asi za pol hodinu prepravíme na miesto nalodenia.

No a po krátkej inštruktáži, ako pádlovať, (ne)synchronizovane vyrážame za dobrodružstvom. Väčšinou pádlujeme pokojným, pohodovým tempom. No sú tu aj miesta, kde musíme poriadne zabrať. A aj nás poriadne umyje.

Pravidelne robíme prestávky na fotky  na tých najkrajších miesta. A kto chce, môže ísť aj „cez palubu“ a užiť si kúpanie v neuveriteľne čistej a pitnej vode (nemusíš ťahať fľašu).  Voda je síce studená, ale máme predsa neoprény.

 

Celú dobu sa pohybujeme na hranici dvoch štátov, jeden z nádherných vodopádov, pri ktorom sa zastavíme, je už vraj dokonca v Bosne. Okrem neho je tam taká malá občerstvovacia stanica s nápojmi (s vysokohorskou prirážkou).

 

Výlet končíme v Šćepan Polje, sprchou a  obedom v „našej“ reštaurácií. Na výber je chutná polievka a mäso alebo výborná, lokálna ryba. Najedení vyrážame opäť smer Sutomore.

Ako si výlet užiť a prežiť na 100 percent?

  • Aj v lete ti potom, čo vylezieš z ľadovej vody, príde vhod nejaká mikina a topánky s ponožkami.
  • Nezabudni na opaľovací krém a slnečné okuliare, väčšinu času budeš na slnku.
  • A plavky. Nemusia byť supersexi, ide na ne overal. A uterák.
  • Niečo malé na zahryznutie, čo si môžeš zobrať aj na raft. Banán, müsli tyčinku. Dve hodiny sú dlhá doba.