Rate this post

Mojou obľúbenou plážovou zábavkou je už niekoľko rokov naháňanie a fotenie farebných rybičiek a iných pekných, aj menej pekných podmorských kreatúr. Chytilo ma to od momentu, kedy som si po prvý raz vyskúšala masku vo vode po kolená (no čo, aspoň to nebolo v hotelovom bazéne). O niečo neskôr mi učaroval podmorský svet egyptského Červeného mora. A tak som sa stala hrdou majiteľkou kompletnej šnorchlovacej výstroje aj s podmorským foťákom (škoda, že k nemu nepribalili aj nejaké fotografické schopnosti).

 

 

Thajské moria sú živými akváriami. Hlavne Andamanské, to, čo obmýva ostrov Phuket. Je nabité farebnými koralmi a množstvom tropického morského života. Sú tu excelentné podmienky na potápanie. Aj šnorchlovať sa dá takmer na každej pláži, dokonca aj v Patongu. Počas jasného, neveterného dňa ti bude robiť spoločnosť množstvo veľkých, aj malých farebných rýb, raje, či morské hady. Ak túžiš po niečom viac, v každom letovisku nájdeš snáď trilión potápačských centier. Ponúkajú výlety do zaujímavých lokalít pre skúsených aj neskúsených potápačov. Miesto sa vždy nájde aj pre vyznávačom šnorchlovania. Výlety za šnorchlovaní do okolia ponúkajú aj miestni, najmä na ostrovoch (Phi Phi, Krabi). Býva aj súčasťou programu exkurzií, ale to je skôr také turistické „omočenie sa“ vo vode.

 

Potápanie v Thajsku – zaujímavé lokality

 

Paradise Beach

Kata Beach

 

Kata je jedna z najpodceňovanejších potápačských lokalít v Thajsku. Neviem ani prečo. Je ľahko dostupná, s množstvo kvalitných škôl v okolí. Vyhľadávajú ju hlavne začiatočníci. Potápať sa dá priamo z pláže. Nemusíte skákať z móla, ani z lode. Maximálna hĺbka vody je 12m (čo je aj maximálna povolená pre skúšobný ponor). Zážitok ti nebudú kaziť nepríjemné prúdy. Vďaka výbornej viditeľnosti ti neunikne bohatý podmorský život – úhory, moreny, sépie, morské koníky, ale aj „lionfish“, či „batfish“. Kata bola miestom, kde som sa v Thajsku potápala po prvý krát. Istotne by som si to užila viac, keby som si poriadne nasadila masku a hodinu mi do nej nezatekalo. Takmer na začiatku som sa ešte stihla obtrieť o nejaký živý koral a bolo, ako vravia bratia Česi, „vymalováno“. A tak som až do vynorenia striedavo „vylievala“ vodu z masky a sledovala zväčšujúci sa červený fľak na nohe. Jeho pozostatky mi Thajsko dodnes pripomínajú. Podmorské krásy som si pozrela doma na videu.

 

Potápanie Kata Beach

 

Ostrovy Raya

 

Neobývaná Racha Noi je jednou z najlepších lokalít v Phukete a okolí. Miestu sa vyhýba masový turizmus, aj motorové člny, jej nádherné koraly preto ostali takmer neporušené. Je tu excelentná viditeľnosť a veľmi hlboká voda. Sú tu veľmi silné a nebezpečné prúdy, a tak vrak lode, tuniaky, raje, veľrybie žraloky a občas aj korytnačky uvidia len skúsený potápači.

Raya Yay je na rozdiel od svojho neďalekého suseda pokojná a príjemná. Hoci tu voda dosahuje hĺbku do 30m, je vyhľadávaná prevažne začiatočníkmi. Voda je tu taká priezračná, že ryby uvidíš aj z vrchu lode. V tejto obľúbenej destinácii sa dá potápať celoročné. Potápať sa tu bol skutočné neskutočný zážitok. Aj preto, že tentoraz sa to zaobišlo bez hlúpych chýb a nešťastných úrazov. Mala som možnosť vychutnať si koralové formácie plné života a ryby doslova preletujúce okolo. Raya sa mi tak páčila, že som sa tam vrátila aj o rok. Aj keď tentoraz iba so šnorchlom.

 

Potápanie – Raya

Phi Phi

 

Ostrovy Leonarda DiCapria” už dosť poznačil masový turizmus. To, čo sa skrýva pod morskou hladinou ale ostalo nádherné. Je to destinácia s možnosťami na celoročné potápanie. Najlepšie podmienky sú od februára do mája. Od januára do novembra je zase populárna pred vetrom chránená západná strana. Vidieť môžete krásne, nepoškodené koralové záhrady, či steny, malé stvorenia ako morské koníky, alebo veľké žraloky (reef sharks, leophard, grey) aj nebezpečnú „Scorpionfish“. Sú tu príjemné podmienky vhodné pre všetky skupiny potápačov aj na šnorchlovanie. Tí obľubujú najmä Maya Bay, (stoja tu lode všetkých exkurzií ). Je to skutočne nádherná lokalita, škoda toho vybitého foťáku. Za zmienku stoja aj Bida Nok a jeho nádherný fialovo-žlto-zelený koralový koberec a Loh Samah Bay.

 

13 Divind Raya Island 046

Potápanie – Raya

Ostrovy Similan

 

Najlepšie nakoniec. Tropický raj, súčasť morskej rezervácie, je ukrytý severozápadne od Phuketu v Thajsku. Deväť neobývaných granitových ostrovov, ktoré obklopuje priezračne čistá voda. Jedna z najkrajších potápačských lokalít na svete s nádhernými korálovými útesmi plnými rýb. Veľká popularita lokality viedla až k poškodzovaniu koralov. Tie potrebujú čas na obnovu, preto sa sem počas zimnej sezóny potápači (ani turisti) neodstanú. Pri ostrovoch je výborná viditeľnosť do hĺbky, bežne 18-25 metrov, občas až do 40 metrov. Uvidíte tu raje, „pineapple fish“, morských koníkov, leopardích žralokov a hlavne na jar žraloka veľrybieho, najväčšiu rybu na svete A niekedy aj korytnačky (na niektorých ostrovoch hniezdia). Mne sa jedna ukázala pri šnorchlovaní.

 

Potápanie – Raya

Pár tipov na záver

 

  • Väčšina škôl a centier na ostrove je kvalitných a certifikovaných, ale nájde sa aj pár čiernych oviec. Nenechaj sa zlákať nízkou cenou. Často má svoj dôvod. Väčšinou sa mu hovorí zastarané vybavenie a nedostatočne kvalifikovaný personál. Môj typ: Rumblefish Adventure (Kata)
  • Pred odchodom mysli na poistenie, zisti, čo poskytuje potápačská škola v cene kurzu a pripoisti sa.
  • Nikdy nie je na škodu naštudovať si niečo o vybavení a jeho použití, aj keď ideš len na „try dive“ Aj minimálne teoretické znalosti a aspoň tušenie, čo robiť pod vodou ti zvýši sebavedomie. Budeš vo vode istejší a viac si to užiješ.
  • Ak by náhodou niekto nevedel, nepotápa sa unavený, s opicou, ani prechladnutý. Prikrášľovanie zdravotného stavu je takisto dosť veľkým hazardom.
  • Vo vode sa ničoho nedotýkaj, ani naschvál ani omylom. Thajsky podmorsky život je nádherný aj nádherne nebezpečný.

Ešte váhaš ? Inšpiruj sa ďalším videom z Thajska.

Hľadáš ubytovanie na ostrove Phuket ?