Rate this post

Kréta je našou veľmi obľúbenou letnou destináciou. Nepoznám nič, čo by išlo k letu lepšie ako pláže a more. Na mnohých z nich hrdo veje modrá vlajka symbolizujúca ich čistotu. Pieskové aj kamienkové. Prírodné, ukryté aj turistické. Toľko ich je. Hoci sme ostávali verní tým „svojim“ okolitým plážam, počas 4 sezón sa mi podarilo navštíviť aj niektoré vzdialenejšie.

 

Heraklion a okolie

Severná Kréta je turisticky najrozvinutejšia. Pre pláže blízko Heraklionu (aj ostatných veľkých miest) platí, že vo veľkom priťahujú pozornosť turistov. Často patria k veľkým hotelom a sú viac ako organizované. Znamená to, že ti tu nebude nič chýbať. Široká ponuka služieb zahŕňa plážové sety, sprchy, vodné športy, plavčíkov, a tiež množstvo kaviarní reštaurácii, plážových barov a nočných klubov v okolí. Tých pláží je tu milión, Gouves, Kokinni Hani, Amoudara. Na kúpanie a polihovanie pri mori stačia, ale nie sú ničím špeciálnym.

 

Hersonissos

Nedokážem spočítať, koľko krát som sa prechádzala promenádou mestečka Hersonissos. Jeho turistické pláže, ležiace práve pri nej a pri nočných kluboch ma nikdy nezaujali. Na celú oblasť sa nepozeralo zle z terasy nejakého podniku. Ale pláže sami o sebe veľmi pekné nie sú. Navyše, sever býva často veterný a vody nepokojné, rozbúrené.

Pláže Hersonissos, to sú aj plážové aktivity od výmyslu sveta. Od gumených banánov ťahaných za motorovými člnmi po bungee jumping. A samozrejme plážové kluby. Takým najznámejším na celej Kréte je Star Beach, lákajúci na svetové mená klubovej scény. Našli sme preň mnoho pomenovaní. Gýčový, turistický, hlučný, predražený. A aj tak nás tam vidina popíjania farebných drinkov zo stoličiek v bazéne priťahovala ako magnet takmer každú nedeľu. Občas sme si z bazéna odskočili do mora, na malé pláže predelené veľkými skalami, ktoré sľubovali slušné podmienky na šnorchlovanie. Celkom sa divím, že ryby neodplašili večne sa tu preháňajúce motorové člny.

Creta Maris/Zátoka Sarandaris

Od vetra a škaredých pláží budeš uchránený v okolí zátoky Sarandaris. My sme tomuto miestu nikdy nepovedali inak než Creta Maris. Týmto hotelom pláže začínajú (alebo končia, podľa toho odkiaľ ideš). Je tu niekoľko pekných, malých zátok s kamienkovými plážami. Tiahnu sa až k mysu Sarandaris. Čím bližšie sa k nemu dostaneš, tým pokojnejšie miesto si nájdeš. Zátoka je chránená pred silným vetrom. Aj pre ľuďmi. Tým, že k plážam musíš zísť strmými (nedlhými) cestami. Ostré, mohutné skaly sľubujú pestrý podmorský svet ukrytý v priezračnom mori. Nie sú tu ležadlá. A vlastne ani iná infraštruktúra. Občas sa tam mihne predavač šišiek. Blízko je jeden mini market, ale býva väčšinou zatvorený. Radšej si vezmi so sebou aspoň vodu. Ak sa ti teda nechce šliapať pol kilometra naspäť. Alebo choď na skútri/aute. Aj tak to nie je tak blízko.

 

Malia – Potamos

Maliu asi poznáš ako veľmi obľúbené alkoletovisko britskej mládeže. Jej hlavná pláž je pekne natrieskaná a ťažko pekná. Stačí ale vyraziť smerom k archeologickému nálezisku a je to o poznanie lepšie. Vzhľadom na blízkosť náleziska sa tu vo veľkom nestavia. Táto dlhá pláž je známa ako Potamos. Je organizovaná, nechýba jej nič, dokonca ani vodné športy. To ale platí len o jednej jej časti. Ak sa vyberieš smerom na východ, smerom k nálezisku, tam už okrem jemného piesku a zvláštne modrej vody skoro nič nie je. Plus, okolie s piesočnými dunami, kde na jeseň vidieť krásne biele piesočné ľalie, je ako malý kúsok raja.

 

Stalis

Jednu z najkrajších pláží tejto oblasti má dedinka Stalis. Je tu tmavožltý piesok a čisté more. Stalis je spojený s divokou Maliou, no na rozdiel od nej je pokojnejší a láka predovšetkým rodiny s deťmi. Má totiž jednu veľkú výhodu. Neskutočne pozvoľný vstup do mora. Hádam ešte po 500 metroch máš vodu po kolená. Navyše, vylezieš z vody, a tam reštaurácia. Vedľa kaviareň. Okrem klasiky, ležadlá a slnečníky, sú tu  kabínky na prezlečenie a sprchy. Na bezpečnosť dohliada plavčík. Zabavíš sa na volejbalovom ihrisku aj pri vodných športoch.

Analipsi/Anissaras

Z letovísk okolo mesta Hersonissos je Analipsi turisticky najmenej rozvinuté. A pokojnejšie ako Hersonisos a spol. Pláž je tu takisto veľmi pekná. Taká krétska klasika, jemný piesok na širokej pláži, priezračné, nehlboké more. Takisto je udržiavaná s plnou výbavou. Otvorená lokalita má ale problém so severným vetrom. Ešte viac ako v Hersonissose. Na dne, pár metrov od brehu sú v niektorých častiach skaly. Obrovské, súvislé, občas ostré a klzké skaliská. Neraz som videla, ako ľuďom musel z vody pomôcť plavčík. Táto pláž má niekoľko kilometrov, takže si vyber miesto s jednoduchším vstupom do vody. Hlavne, ak si neplavec alebo s deťmi.

Jedna zo zátok Agie Pelagie

 Agia Pelagia

Hoci Kréta nepatrí k úplne top potápačským lokalitám, podmorský svet je tu pozoruhodný. Jeho čaro môžeš objaviť na pláži Agia Pelagia, ktorá leží západne od Heraklionu. Typické pre túto oblasť je množstvo krásnych, malých zátok. Jednou z nich je Mononaftis, kde som prvý krát (a ešte pár krát) vyskúšala potápanie. Je asi kilometer od hlavnej pláže Agia Pelagia a nájdeš tu kamienkovú pláž. Agia Pelagia a jej zátoka Mononaftis majú spoločných niekoľko vecí.

  • Pláže sú z drobných kamienkov, obmývané vodou zelenkavej farby. Fakt jedinečný odtieň.
  • Zátoky sú chránené pred vetrom, voda tu býva veľmi pokojná.
  • Pláže sú veľmi dobre organizované, od ležadiel a slnečníkov po reštaurácie, ti nebude nič chýbať.
  • Dno je skalnaté a svoj domov tu našlo množstvo zaujímavých živočíchov. A tak na plážach sídli niekoľko potápačských škôl.
  • Ak ťa omrzí kúpanie, môžeš sa vybrať na prechádzku. Na kopci nad plážou sú hotely, ku ktorým vedie cesta. A nie len k nim, ale aj k nádherným výhľadom na celú zátoku.
  • Nevýhodou je, že pláže sú maličké, úzke a hlavne cez víkendy v lete tam býva ozaj hlava na hlave.
Niektoré pláže v okolí Heraklionu sú bez problémov prístupné autobusom premávajúcim z hlavného mesta. Analipsi, Hersonissos, Stalis a Malia idú jedna za druhou. Stačí na jednej z nich vyskočiť z autobusu premávajúceho na trase Heraklion – Agios Nikolaos (respektíve Malia). Autobusy chodia každý deň a v sezóne celý deň, až do neskorých večerných hodín. Smer Agia Peliagia má spojení veľmi málo, lepšie je sa spoľahnúť na auto.

Mononaftis

Južná Kréta

O juhu Kréty sa stále hovorí o ako nedotknutej, menej turistickej oblasti. Práve tu ležia malé smaragdové raje, ku ktorým sa dostaneš často len po dych vyrážajúcej jazde prašnými cestami na okraji strmých svahov.

Matala

Matale niektorí hovoria aj romantická. Závisí, ktorú z pláží v jej okolí si vyberieš. Miesto je už veľmi populárnou turistickou destináciou. Hlavná pláž býva v sezóne na prasknutie. Preslávili ju Hippies, ktorí tu našli útočisko v jaskyniach. Vďaka nim sa tu už siedmy krát bude konať letný festival, na ktorom úplne zadarmo vystúpia „tribute kapely“ tých najzvučnejších mien ako Bob Marley. Festival sa koná priamo na pláži, ktorá leží v malej zátoke.

Je široká a piesková. Čisté, ale hlbšie more má skalnaté dno. Kvôli vetrom tu bývajú obrovské vlny. V severnej časti je taká zvláštna skala, na ktorú blázni lezú a skáču z nej do vody. Aj táto pláž je udržiavaná, dá sa povedať, že až príliš. Nechýbajú tu ležadlá a slnečníky, reštaurácie v okolí, vodné športy a dokonca lodné exkurzie.

Zisti viac o Matale a jej plážovom festivale.

Kokkini Ammos

K prívlastku „romantická“ sa hodí skôr táto pláž. Niektorí ju poznajú aj ako Červenú. Leží na veternej strane Kréty a je o poznanie menej preplnená. Je tu pár slnečníkov, ktoré sa rýchlo rozchytajú, keďže chýba prirodzený tieň. A chýba dosť, veď Matala je na juhu už tak horúceho ostrova. Je tam malý bar s nápojmi a nejakým jedlom, nebýva ale vždy otvorený. Radšej si zober niečo so sebou. Kedysi bola celá nudistická, dnes priaznivcom nudizmu ostala menšia časť.

Na pláž sa dostaneš po vlastných, takou zabijáckou cestičkou vedúcou hore strmým kopcom. Od hlavnej pláže Mataly je to asi kilometer a pol. Cestu tvoria ostré a nie veľmi stabilné šutre. Dá sa to dať aj v žabkách. Ak si poistený. Úplne hore je parádny výhľad na červenkastý odtieň piesku a modro zelenú vodu. Je to vraj veľmi obľúbený spot na sledovanie západu slnka. Aby si sa dostal k pláži, musíš odtiaľto ešte zostúpiť dole útesom.

Matala je od Heraklionu 68 kilometrov. Pokiaľ bývaš v tomto meste, je to zdolateľné aj autobusom, ktorý premáva pravidelne. Inak stav na auto. K pláži Kokkini Ammos premáva z prístavu v Matale loďka.

 

Preveli

Najznámejšia pláž na juhu Kréty leží neďaleko rokliny Kourtaliotikos. Rovnako ako Matala, aj Preveli bolo 60. a 70. rokoch obľúbenou destináciou Hippies. Tí sú už preč, a pláž dnes patrí vzácnym palmám, ktoré rastú na brehoch rieky Megas Potamos. Popri nej sa môžeš vydať na prechádzku a v tieni paliem stúpať krásnym kaňonom. Rieka sa vlieva do mora, a je poriadne studená, preto aj more je tu snáď najchladnejšie na Kréte. Ale to asi nevadí podmorským živočíchom, ktoré tu žijú v celkom hojnom počte.

Oblasť je chránená a tak tu nie sú ležadlá a slnečníky. Za to sú tu ale vodné bicykle a nejaká búdka, čo sa tvári ako reštaurácia. K pláži nie je najlepší prístup, do zátoky vedú dlhé schody. Cesta dole trvá asi 20 minút, cesta hore večnosť, schody sú poriadne strmé. Obísť náročný výstup sa dá, ak sa vyberieš prašnou poľnou cestou k pláži Drimiskiano Amoudi, odkiaľ vedie podobná cestička až k Preveli. To ale prídeš o nádherný výhľad z vysokých útesov.

Autobusy chodia z mesta Rethymno do Plakiasu a Agia Galini, odkiaľ sa k pláži dostaneš loďou. Nejaký autobus stojí aj pri kláštore Preveli, ten je ale od pláže vzdialený 2.2 km po normálnej ceste pre autá, a 10 km po turistickej. Navyše chodí len pár krát za deň. Opäť je teda lepšie vyraziť autom.

Ostrov Chrissi

Veľmi ťažko sa hľadajú slová, ktoré by opísali ostrovček v Lýbijskom mori. Chrissi je známe pre svoje tropické vody, ktoré hrajú snáď všetkými možnými odtieňmi modrej a zelenej. Nechýba jemný, zlatý piesok s rozlámanými kúskami tisícok mušlí, ktoré mu dávajú ružovkastý odtieň.

Na ostrove je niekoľko pláží. Najpopulárnejšia, s predraženými plážovými setmi, je severná, ktorú volajú Belegrina. Dostaneš sa k nej cez úžasný cédrový les asi za 5 minút. Priezračné more tu jasnou, svetlomodrou farbou pripomína Karibik. Chrissi ale nie je opustený raj. Chodí tam mnoho, mnoho turistov a tí sa sústreďujú hlavne na tejto pláži.

Pokojné miesto nájdeš, ak sa vyberieš smerom na západ, kde kedysi našli stopy minojského osídlenia. Volá sa Hatzivolakas a je to taký pustejší, prírodnejší kút, kde budeš v objatí krehkých, 200 rokov starých cédrov. Voda je tu pokojnejšia a dno skalnatejšie, preto sú tu ideálne na podmienky na šnorchlovanie. Odľahlá plážička je aj smerom na východ.

Na Chrisi sa dostaneš loďou z mesta Ierapietra. Podrobnejšie informácie nájdeš v článku.

Oblasť Lasithi

Časť Kréty, ktorú zatiaľ najmenej postihol turizmu. A vidno to aj na plážach. Tie sú síce organizované, ale o poznanie pokojnejšie ako napríklad v okolí Heraklionu. Teda až na výnimky v podobne luxusného letoviska Elouda alebo miest Agios Nikolaos a Ierapetra.

Vai

Takmer na tom najvýchodnejšom konci celej Kréty leží ďalší raj, pláž Vai. Je známa pre svoj palmový háj, ktorý vraj už má 5 000 endemických stromov. Háj pripomína africké a karibské  pobrežie. Leží v širokom údolí, zavlažovanom miestnou riekou, popri ktorej sa vytvorila exoticky vyzerajúca pláž s belavým pieskom a plytkými tyrkysovými vodami. Na niekoľkých miestach sú klzké, hladké skaly, inde malé ostrovčeky, čo ešte skrášľujú krajinu.

Napriek tomu, že je to chránená oblasť, sú tu ležadlá, slnečníky, sprchy, vodné športy aj taverna. Pláž je krásna, ale najmä v lete býva turistickou pascou. Ceny za čokoľvek, od parkovania po ležadlá, sú privysoké.

Prečítaj si viac o pláži Vai a jej okolí.

Na pláž Vai sa dostaneš autobusom zo Sitie, v rámci denného výletu alebo autom.

Kolokytha

Kolokytha je malý ostrov, spojený s pevninou tenkou cestou. Leží v odľahlej zátoke obklopenej starými olivovníkmi a pšenicou. S bielym pieskom a priezračnými, pokojnými vodami patrí medzi najkrajšie pláže Kréty. Je to prírodná pláž, bez akéhokoľvek servisu, ale je už príliš známa a priťahuje veľmi veľa ľudí. Zvlášť v lete, keď tu stoja lode exkurzií, je malá a úzka pláž preplnená na prasknutie. Najlepšie je, keď prídeš skoro ráno alebo neskoro popoludní, vtedy je miesto skutočne unikátne. Alebo sa vyber na juh, kde nájdeš odľahlejšie zátoky. Nie sú také krásne ako „hlavná“, ale utečieš davom a môžeš sa kúpať bez plaviek.

Autom z mesta Elounda alebo loďou v rámci výletu na Spinalognu. To tu ale budeš mať veľmi málo času a veľa spoločníkov.

Voulisma

Istro(n) je tichá dedinka v krásnom údolí plnom olivových hájov. Síce sa tu postupne začalo stavať a oblasť sa rozvíja, no vďaka blízkemu archeologickému nálezisku to ide veľmi pomaly. Hlavným lákadlom oblasti je smaragdové more a pláže rozptýlené v priľahlých zátokách.

V najpopulárnejšej zátoke Istron leží jedna z najkrajších pláží v Grécku. Vídame ju aj na pohľadniciach. Je nádherná, s bielym pieskom a tyrkysovými vodami, ale už nie je prírodná. Po piesku sa dá prejsť na menšie pláže v západnej časti zálivu. Tam býva o niečo menej ľudí. A možno tam ešte stále je pán, ktorý na jednoduchom grile pripravuje miestne špeciality.

Pláž je prístupná autobusom z 12 kilometrov vzdialeného mesta Agios Nikolaos.

Západná Kréta

Okolie Chanie zatiaľ nie je také turistické ako okolie Heraklionu, ale letoviská sa rozvíjajú pomerne rýchlo. Niet divu, veď tu nájdeš tie najznámejšie a najkrajšie pláže Kréty aj Európy. Až sem som sa nikdy  nedostala, ty si túto časť Kréty nemôžeš nechať ujsť. Určite zamier k exoticky vyzerajúcim lagúnam Elafonissi a Balos na polostrove Gramvousa.

Pláže Kréty a ich podmorský svet

Mononaftis

Star beach