Rate this post

Od momentu, ako si prvý raz videl film pláž, chceš ísť práve sem. Rovnako ako milión ľudí. Ako vyzerá ostrov po takmer 20tich rokoch, čo ňan vstúpila noha filmových producentov ?

Čo sa stalo s ostrovom Phi Phi ?

 

Ostrovy Phi Phi patria do provincie Krabi. Znie to až neuveriteľne. V porovnaní s ostatnými ostrovmi provincie sú úplne iným svetom. Miesto ohromuje plážami s jemným bielym pieskom, vápencovými útesmi a veľkolepými scenériami. A počtom turistov. Všade. Sú ich stovky.  Cestu uličkami hlavného ostrova Don si musíš prerážať takmer ako v Patongu.

 

Jaskyňa Vikingov

 

No nebolo to vždy tak. Asi 20 rokov dozadu objavili rybársku dedinu a kokosové plantáže filmový producenti. Jeden zo 6 ostrovov, Koh Phi Phi Leh, sa stal domov pre film Pláž. Jeho vápencové hory vyrastajúce z mora ako pevnosť a početné jaskyne ponúkajú úžasné prírodné scenérie. Našťastie tento ostrov mal viac šťastia ako Koh Don a zostal neobývaný. Jeho dve pláže, Loh Samaha a hlavne Maya Bay, sú pre ich modrozelené lagúny a koralové záhrady rajom pre potápačov. Práve zátoka Maya bola aj jednou so zastávok môjho výletu na Phi Phi. Z Phuketu sme sa na Phi Phi plazili obrovskou pomalou loďou plnou turistov. Program bol super. Loď bola jediným nedostatkom výletu. Bola totiž priveľká a tak sme vo vode okrem rýb videli tak asi stovku nôh.

 

Phi Phi_081

Phi Phi Don

 

Po ceste sme prechádzali aj okolo severozápadného cípu Phi Phi Leh . Tam sa nachádza jaskyňa Vikingov. Vnútri sú prehistorické kresby, ktoré sa vyzerajú ako staroveká loď Vikingov. Jaskyňa už bola pre turistov zatvorená. Aj naša výletná loď sa mohla len priblížiť na vzdialenosť fotiek. Nakoniec sme navštívili aj najväčší ostrov Phi Phi Don. Má trochu smutnejší príbeh. Infraštruktúra bola prestavaná po ničivom tsunami v roku 2005. Vybudovali sa nové moderné móla, ešte viac ciest a luxusných letovísk. Ostrov sa stal cieľom mladých cestovateľov, ktorí túžia po párty na tropickom ostrove. Alkohol tečie potokom a hudba hrá počas aj mimo sezóny. Malý ostrov je rozhodne nadrozvinutý  a trpí pokusmi prilákať viac a viac platiacich zákazníkov. Koralové útesy sú zničené a voda chemicky znečistená. Je tu jednoducho príliš veľa lodí a motorov.

Phi Phi je žiariaca hviezda Andamanského pobrežia. Teraz. Jeho nádherný vzhľad sa stal jeho skazou. Mali by sa určiť hranice, kým ho nezničíme úplne.

Tipy pre Phi Phi

 

  • Hľadaj spoločnosti, ktoré ponúkajú exkurzie motorovým člnom. Veľké lode sú príliš pomalé a preplnené.
  • Vyraz na Phi Phi Don na vlastnú päsť, ubytuj sa tam a podnikaj výlety do okolia.
  • Dostaneš sa tam loďou, ktorá premáva denne z prístavu Rossada v meste Phuket.
  • Využi ponuku výletov potápačských spoločností.

Ešte váhaš ? Inšpiruj sa videom z Thajska.

Hľadáš ubytovanie na ostrove Phi Phi ?