Rate this post

Palma de Mallorca je do medových farieb odeté, akoby z mora stúpajúce mesto. Mesto nekonečných možností s obrovským prístavom, rušným centrom i unikátnou, oku lahodiacou architektúrou. Mesto, ktoré sa pri návšteve ostrova Malorka neobchádza.

Do Palmy som prišla so zoznamom minimálne 15 (top) vecí, ktoré určite musíme navštíviť. Pamiatky, múzeá, kostoly, atrakcie. Ani týždeň by nám na ne nestačil. Zoznam sme zahodili. A nechali to na náhodu. Po večeroch sme prechádzali úzkymi ulicami a šli tam, kam nás zaviedli.

Či už pôjdeš za nosom, alebo si budeš jednu po druhej na mape odškrtávať pamiatky, aj vďaka týmto pár veciam ťa Palma de Mallorca nesklame.

1. Nekonečná promenáda

Jednou z najobľúbenejších „atrakcií“ v hlavnom meste je takmer 16 kilometrov dlhá promenáda. Miesto, ktoré je zónou bez áut. Preháňajú sa tadiaľ cyklisti a korčuliari, prechádzajú peší. Užívajúc si horúce lúče stredomorského slnka a svieži morský vzduch.

Tiahne sa od terminálu pre výletné lode až po mestečko Arenal. Práve tým smerom sme vyrazili cyklocestou, občas prerušenou úsekmi klasického chodníka a vozovky. Takmer celá vedie rovinou, takmer celá je pokrytá parádnym asfaltom. Bicykle po nej idú úplne samé.

Na ceste si dávaj pozor. Zriedka býva prázdna, hlavne v sezóne. Občas sa ti do cesty pripletie chodec alebo pomalý cyklista. A ty budeš v ceste rýchlym skupinám.

Ležia popri nej malé mestečká s hotelmi priamo na pláži a kaviarňami. Veľmi obľúbenou časťou, najbližšou pri Palme, je Portixol a jeho prístav. Bývala rybárska dedina sa nesie na vlne investičného boomu. Ožíva a má šmrnc. Užíva si výhodnú polohu v blízkosti letiska, centra hlavného mesta i hlavnej cesty.

Živé časti striedajú kúsky jedinečnej prírody. Sú to hlavne prekrásne pláže. Také, pri ktorých si  po stý raz povieš: “Ach tá voda.”  Jeden z prírodných rajov leží takmer 9 km od Palmy. Hovoria mu Es Carnatge. Je to nízky útes s fosílnou plážou, ktorá má pre vedcov  – geológov a paleontológov – nevyčísliteľné hodnoty. Nás tento skalnatý výbežok potešil neskutočným panoramatickým výhľadom na záliv.

Celá táto oblasť je chránená a nedá sa tam ani kúpať. S tým ale nebudeš mať problém. Kamkoľvek sa pozrieš, sú kilometre širokých, bielych, pieskových pláží plných mušlí. Stačí len zaparkovať a hodiť sa do vody.

Cyklocesta nie je len popri promenáde, vedie aj prístavom, kde kotvia menšie lode. Končí (alebo začína) niekde v strede Avinguda de Gabriel Roca. Ďalej môžeš pokračovať normálnou cestou/chodníkom cez Porto Pí, plážovú časť Cala Major až snáď po Magaluf a ďalej.

2. Katedrála La Seu

Pozerá na Parc de la Mar i celú zátoku a Stredozemné more. A ty pozeráš na ňu, na medovo sfarbený zázrak s pieskovcovými stenami týčiaci sa nad mestskými hradbami. Na  perlu Palmy, neskutočnú, masívnu katedrálu, až 121 metrov dlhú a 55 metrov širokú, ktorá dominuje všetkému, čo sa v hlavnom meste Malorky nachádza. Ktorá je viditeľná snáď od všadiaľ. Práve tak, ako demonštráciu moci, ju postavili kresťanskí dobyvatelia.

Je jednou z tých, ktoré boli vybudované na miestach, kde kedysi stála mešita (na Severnom Cypre sa stretneš s opačným prípadom – s katedrálami prebudovanými na mešity). Na jej obnovu bol prizvaný i Antonio Gaudí, ten čo zanechal hlboké stopy v Barcelone, no úpravy, ktoré navrhol boli skôr kozmetické.

Inak, katedrála je gotická, to na prvý pohľad zaregistruje aj oko takého ignoranta umenia ako som ja. A dostaneš sa i dnu. Informácie o tom kedy a ako nájdeš na webe.

3. Staré mesto

La Seu je geografické a historické srdce Palmy, z ktorého sa všetkými smermi rozbiehajú uličky. Bludisko ulíc, ktoré stále nesú stopy arabskej minulosti. Úzke, tiché ulice ukrývajúce poklady i v podobe barokových kostolov a kláštorov.

Vedú k živým i pokojným námestiam, do bohémskych štvrtí, k múzeám a pamiatkam, akými sú Ajuntament (radnica) alebo Arabské kúpele. Lemujú ich zaujímavé budovy, aristokratické meštianske domy, dnes väčšinou súkromné. Keď sa ale pozrieš pozorne, zistíš, že niektoré z nich sú otvorené aj pre verejnosť. Ako maličké múzeá a galérie.

Alebo sa vyber uličkami spájajúcimi Plaça Mayor, Plaça Mercat and Plaça Cort, ktoré nie len, že ohromujú extravagantnými fasádami, ale aj nákupnými možnosťami.

4. Pevnosť Bellver

 700 rokov. Takmer toľko sa na hlavné mesto z výšky pozerá pevnosť Bellver. Okrem toho, že je na svoj vek neskutočne zachovalá, dáva za pravdu svojmu meno. Bellver v katalánčine totiž znamená „krásny výhľad“.  Je to miesto, ktoré ponúka tie najkrajšie výhľady. Na zátoku i celé mesto. Vidieť prístav aj katedrálu. A najlepšie počas slnečného dňa. Zamračené počasie trochu špatí fotky.

Vo vnútri je Múzeum histórie mesta. Zachytáva jeho vývoj prostredníctvom artefaktov. Sú tam predovšetkým umelecké predmety – sochy a keramika z rímskych, arabských a španielskych čias.

  • Vstupné do pevnosti a zároveň múzea je 4 eurá, v nedeľu zadarmo.
  • Napriek tomu, že je to už mimo mesto, niekde v lese, chytíš verejnú wifi a je tam aj reštaurácio-kaviareň.
  • Priamo k pevnosti premáva verejná doprava aj hop-on/off bus. A dá k nej prejsť aj pešo – asfaltkou alebo niektorou z turistických ciest.
  • My sme sa rozhodli pre bicykle. Cesta od katedrály je dlhá asi tri kilometre. Časť vedie po cykloceste, časť chodníkmi mesta a posledný úsek do kopca po asfaltke, ktorá na naše prekvapenie nebola veľmi v tieni. „Mestská časť“ je najhorším úsekom. Dá sa ísť po ceste, ak ti nevadí trochu divoká doprava. Alebo po chodníku. Tie sú ale úzke a je tam mnoho reštaurácií s vonkajšou terasou, z ktorých často vybieha obsluha. Bezpečnejšie je týmto úsekom bicykel tlačiť.
  • Cesta na Bellver je mizerne značená, raz za čas si pozri na mape alebo GPS, že  kde sa nachádzaš.

Na záver…

  • Palma je mesto veľmi priateľské k turistom. Uvidíš to na takmer nekonečnom počte reštaurácií, kaviarní a možností ubytovania.
  • Takisto sú turisticky atraktívne miesta pokryté bezplatným wi-fi pripojením. GPS ide takmer úplne všade. Aj cestou na Bellver, aj na promenáde si bez problémov zistíš, kde sa nachádzaš.
  • Praktické rady o tom, kde sa ubytovať a najesť (nie len) v Palme, kde a ako si prenajať bicykel, nájdeš na…