Rate this post

Oxford. Mesto ležiace západne od Londýna, na sútoku  Temže a Chervelu. Poznáme ho ako mesto plné histórie. Ako sídlo jednej z najstarších a najvýznamnejších svetových univerzít. Ako miesto, ktoré inšpirovalo J.K. Rowling.  Chystáš sa ho navštíviť a hľadáš odpovede na mnohé otázky súviciace s tvojou cestou? Už nehľadaj, práve si ich našiel.

Kedy je Oxford naj a kedy sa mu naopak vyhnúť?

 

Oxford je anglické študentské mesto. Preto čas na návštevu neovplyvňuje len nevyspytateľné anglické počasie, ale skúškové obdobia, konferencie, letné školy, dni otvorených dverí.

Práve teraz Oxford pomaly vstupuje do najhoršieho obdobia čo sa týka počasia. Už od novembra je citeľne chladnejšie a tmavšie, častejšie prší.

V decembri občas nasneží a práve to je ten moment, kedy sa Oxford mení na vianočnú rozprávku. Skús si tu predstaviť sviatky. Vianočné trhy v krásnom, starom centre. Rozľahlé parky okolo historických budov fakúlt celé biele. Koncerty koledníkov v obrovských starodávnych halách škôl. To sú momenty, kedy ani zima tak nevadí. To je ale aj pomerne ojedinelý svetlý moment v zimnom období, inak návštevníci odporúčajú vyhnúť sa Oxfordu od decembra do januára. Toľko nesneží, ale  je hnusne a pravdepodobnosť dažďa je pomerne vysoká. A to nás v súvislosti s Anglickom dosť desí.

Na jar je Oxford jednoznačne najkrajší. Všetko zozelenie, v záhradách Christ Church College rozkvitnú narcisy. Od apríla, keď je už lepšie počasie, ožíva aj spoločenský život – práve v tomto období (a v podstate až do jesene) je najviac podujatí. Koncom júna študentom končí skúškové. O radosť z prázdnin a jeho úspešného ukončenia sa chcú podeliť. Mesto príjemne ožije.

V lete denní študenti zmiznú na prázdniny. No univerzity svoje brány celkom nezavrú. Konajú sa letné školy. Veľmi pekné počasie láka do mesta a k rieke aj domácich a práve v tomto období si všimneš, koľko ľudí v Oxforde skutočne žije. V lete je takisto vrchol turistickej sezóny.

Letní študenti sú preč, ostatní ešte nedorazili. Slnko zatiaľ zostalo. Taký je v Oxforde september. Ani v októbri to ešte nie je úplne stratené, akurát sa vracajú študenti a prichádzajú nováčikovia, ktorí bývajú pekne odtrhnutí z reťaze.

 

oxford-154

Rozkvitnuté a farebné záhrady Christ Church College v Novembri. Ako asi vyzerajú na jar ?

 

Ako sa najľahšie a najrýchlejšie dostať do Oxfordu

 

Oxford nemá letisko. Teda má, ale súkrome a to akoby ho ani nemal. Ako sa tam teda dostať ? Väčšina z vás asi pozná tú prvú možnosť – cez Londýn, ktorý je vzdialený 83 km. Ak prichádzaš do Londýna autobusom, tvojou cieľovou stanicou bude Victoria Coach Station. Ďalej máš 2 možnosti (ale pokojne môžeš ísť aj taxíkom alebo na bicykli).

Autobus

Autobusy niekoľkých spoločností premávajú priamo z tejto stanice. Je obrovská, takže rátaj s tým, že s hľadaním správneho nástupišťa stráviš nejaký ten čas.  Aktuálne v rôznych časových intervaloch premávajú tieto spoločnosti.

 • X90 – nepremáva medzi 2.30 a 6.30 v noci.
 • Oxford Tube – premáva nonstop a v špičke chodí každých 10-20 minút.
 • National Express – premáva aj v noci, hoci v menej častých a nie tak pravidelných intervaloch.

V súvislosti s dopravou do Oxfordu som narazila na ešte jednu spoločnosť – nízkonákladovku Megabus. Funguje aj v okolitých krajinách. Lístky sa rezervujú online a sú výrazne lacnejšie. Sú to lístky na autobusy spoločnsti Oxfordtube. Nemám odskúšané, ani nepoznám nikoho, kto má, ale možno niekomu bude stáť za to pozrieť sa na to bližšie.

 • Všetky spoločnosti udávajú čas okolo 100 -120 minút. „Vďaka“ dopravnej situácii v Londýne a okolí sa to ale môže výrazne zvýšiť. Preto, ak ideš z Oxfordu do Londýna, nechoď až na Victoria Station, ale vystúp na zastávke Mable Arch. Môžeš ďalej pokračovať metrom a ušetriť tak čas, ktorý by si strávil v zápche.
 • Dlhšie idú aj nočné spoje, pretože idú a zastavujú úplne všade (National Express má zrýchlené spoje aj v noci).

Vlak

Vlak premáva zo stanice Paddington, na ktorú sa z Victoria Station dostaneš metrom. Ide každých 20 minút,  niektoré vlaky sú v Oxforde za hodinu, ale pozor sú aj také, ktorým to trvá skoro dve. Vlaky nepremávajú medzi polnocou a štvrtou hodinou ráno.

 

Do Oxfordu z Londýnskych letísk

 

Stansted Airport (Ryanair z Bratislavy, Eurowings z Viedne)

 • Letisko je od Oxfordu dosť ďaleko, ale napriek tomu je spojené linkou National Expressu. Priame spojenie premáva každé dve hodiny, ale len do istého času. Cestovať budeš okolo 3 hodiny.
 • Rýchlejšie je ísť na Paddinton (60 – 90 minút) a odtiaľ vlakom.

London Heathrow International Airport (Austrian Airlines z Viedne)

 • K Oxfordu je najlbližšie a je s ním spojený autobusom spoločnosti  The Airline. Premáva 24/7,  každých 30 minút a cesta trvá 80-100 minút v závistlosti od terminálu (aktuálne nechodí od terminálu 4). Cestovný poriadok a cenník.
 • Premáva aj National Express. Je to lacnejšia alterntíva, takisto je nonstop.
 • Dá sa cestovať aj vlakom a to na trase – Heathrow – Paddington – Oxford za cca 100 minút.

Gatwick Airport (British Airways z Viedne, Easyjet a Norwegian air z Budapešti)

 • S Oxfordom je spojený autobusom spoločnosti  The Airline. Premáva 24/7,  každú hodinu a cesta trvá okolo 2 – 2.5 hodiny. Cestovný poriadok a cenník.
 • Premáva aj National Express. Je to lacnejšia alterntíva, takisto je nonstop.
 • Dá sa cestovať aj vlakom a to na trase – Gatwick  – Reading – Oxford za cca 120 minút.

Luton (Wizzair Budapešť a Košice)

 • Luton je od Oxfordu dosť ďaleko.
 • Premáva National Express, dosť často, cesta ale v najrýchlejšom prípade trvá 2 hodiny.
 • Vlakom sa cestovať nedá, teda dá, ak ti nevadí cesta s tromi prestupmi na trase Luton Airport Parkway – Farringdon – London Paddington – Oxford.

 

Exituje aj iná možnosť ako Londýn? Do Oxfordu cez Birmingham

 

 • Spiačná letenka z Bratislavy do Birminghamu býva od Ryanairu za cca 50 €.
 • Birmingham je síce od Oxfordu 120 km,  ale ak to vezmeme z hľadiska času stráveného cestovaním,  je k Oxfordu bližšie ako Londýn. A výrazne bližšie ako londýnske letiská.
 • Birmingham International Airport má vlastnú železnicnú stanicu, ktorá je s terminálom spojená bezplatným schuttlom (1-2 min), takže hneď po prílete môžeš naskočiť na vlak.
 • Vlak premáva každú hodinu medzi 06:00 a 22:00. Ide hodinu.
 • Autobusovú dopravu poskytuje National Expres, aj The Airline. V autobuse si možete posedieť hodinu, ale aj štyri.

Prečo nikde nevidíš ceny ?

V špičke. Mimo špičky. Jednosmerný. Spiatočný. Nočný. Za splnu mesiaca. Pri toľkých rôznych cenových kategóriách a zľavách, toľkých vlakových a autobusových spoločnostiach, by neboli aktuálne, kým by sa mi ich sem podarilo vypísať. Stránky autobusových, aj vlakových spoločností sú veľmi prehľadné, tieto informácie na nich veľmi rýchlo nájdeš.

 

oxford-287

 

 Je výhodnejšie cestovať vlakom alebo autobusom?

 

Ak sa chystáš cestovať neskoro v noci alebo veľmi skoro ráno, nemusíš riešiť nič. Vlaky nechodia. Čo ale cez deň, riskovať veľkú časovú stratu alebo investovať do vlaku ? Aj ja som si myslela, že je to práve takto, že autobusy sú pomalé a lacné a vlaky rýchle a drahé. No nie je vždy všetko tak, ako sa na prvý pohľad zdá.  Rýchly autobus je skoro oxymoron, takže sa poďme pozrieť na lacný a rýchly vlak.

Zatiaľ čo pri hľadaní lacných leteniek sa vypláca flexibilita, pri cestovaní po Anglicku môžeš cestovať rýchlosťou vlaku za nízku cenu autobusu hlavne vďaka plánovaniu (a troche šikovnosti, znalosti angličtiny a šťastia).

Poslúži k tomu stránka „National Rail“. Tu sa najlepšie vyhľadávajú lístky a cestovný poriadok. Ich nástroj, „vyhľadávač najlacnejších možností“ , ti zobrazí najnižšie ceny v priebehu celého dňa. Lístky tento portál nepredáva, ale ponúkne ti niekoľko možností, kde si ich kúpiť môžeš a priamo ťa na ne presmeruje. Je to buď stránka kontrétnej spoločnosti (Železničných spoločností je Anglicku viac ako dosť. Od štátnych po súkromné. Každá má iné podmienky. Líšia sa možnosti platby, manipulačné poplatky. A nie všetky majú možnosť vytlačiť si lístok doma.) alebo stránka Virgin Trains, ktorý zastrešuje všetky spoločnosti, všetky trasy a všetky vlaky. Lístky si vytlačíš v pohodlí domova.

Čo sa oplatí a na čo si dať pozor?

 

 • V Anglicku sa za lacno cestuje v čase, ktorý nazývajú „off peak“ – mimo špičky, kedy sú vlaky najmenej vyťažené. Ako sám vidíš na „screenoch“, rozdiel v cene je dosť veľký.
 • Ešte lepšie dopadneš, ak si kúpiš lístok spiatočný. Ale to , že to platí v tomto konkrétnom prípade, neznamená, že je to tak vždy.
 • Všetky druhy lístkov (off peak, return) sa dajú kúpiť aj „pri okienku“ na stanici. V mnohých prípadoch ale platí, že čím skôr kúpiš, tým nižšia je cena.
 • Pozor, lístky sú nerefundovateľné a neprerezervovateľné. Lístok na rezervovaný na konkrétny deň a čas ti neumožní cestovať inokedy.  A vlak zmeškáš, máš jednoducho smolu.
 • Stojí za to sa pozrieť aj na „nízkonákladové vlaky“ – Megatrain.
 • Pre tých, ktorým Angličtina nie je cudzia odporúčam článok od „Money saving experts„. Je veľmi dobre spracovaný, prehľadný a pravideľne aktualizovaný. A hlavne obsahuje asi 20 trikov ako na anglickú železničnú dopravu.

clipboard-3  clipboard-2  clipboard-4

 

Doprava po Oxforde. Ktorý spôsob je naj?

 

Po vlastných

Oxford je mesto, ktoré sa ti najviac zapáči z vonku. Krásne historické centrum, z ktorého sa na všetky strany rozbiehajú úzke chodníky. Vedú k univerzitám, parčíkom, aj k tajným zákutiam. Ťažko sa ti tieto miesta ukážu, ak tadiaľ len preletíš v autobuse. Navyše, centrum je pešou zónou, je ľahko schodné a nič nie je príliš ďaleko. V celom meste sa výborne orientuje, pamiatky sú značené. Spomínané úzke ulice vyhovujú viac chodcom a vôbec autám. Vedľa chodníkov sú ale cyklocesty. Dávaj si pozor, aby ťa nezrazil bicykel keď budeš stáť v strede nej a rozplývať sa nad nejakou budovou.

Na dvoch kolesách

Na bicykloch sa tu preháňajú hlavne študenti a tak ich je tu, podobne ako v Amsterdame alebo Kodani, stovky.  Asi aj preto môžeš bicykle prepravovať na väčšine vlakov bezplatne. V meste je desiatky kilometrov cyklotrás, aj keď občas zdieľaných s motoristami. Nezabúdaj na to, že v Británii sa jazdí na opačnej strane. A na prísne pravidlá jazdy na bicykli – musíš mať v noci svetlá a nemôžeš prechádzať na červenú. Policajti hlavne za tie svetlá dosť často zastavujú a pokutujú. Parkovanie pre bicykle je všade, ale časté sú aj krádeže. K bicyklu sa dostaneš napríklad prostredníctvom Oxon bikes.

Verejná doprava

Pokiaľ sa nechystáš do okrajovejších častí mesta, ani ju nebudeš veľmi využívať. Využiť web stránky spoločností, ak potrebuješ cestovné poriadky a informácie o cenách.

 

oxford-265

Vnútorný dvor „Sheldonian Theatre“ z autobusu by som ho neobjavila. Tu sa konávajú imatrikulácie.

 

Tradičné, aj netradičné možnosti ubytovania

 

 • Oxford sa môže pýšiť klasickou ponukou – nájdeš tu veľké množstvo B & B a penziónov. Sú umiestené v centre, aj na predmestí.
 • Hlavne hotely v centre ale paria k tým drahším. Ceny sú porovnateľné s tými londýnskymi a počas roka sa skôr nemenia.
 • V lete sa odporúča ubytovanie rezervovať v predstihu.
 • Svoje miesto tu má aj Airbnb. A netradičné ubytovanie.

 

Ubytovanie poskytované univerzitami priamo v ich historických budovách

 

Ubytovanie v slávnych historických fakultách nie je len o tom, že más kde zložiť hlavu. Ruka v ruke s ním prichádza aj vstupenka do zákulisia. Možnosťou jesť univerzitných halách, prechádzať sa záhradami, navštíviť univerzitný bar, cítiť sa zase ako študent. Môžnosť sa vydať po stopách známych absolventov. A často to nie je len ubytovanie unikátne, ale v niektorých prípadoch aj lacnejšie ako hotel.

 • Väčšina z nich je veľmi blízko centra.
 • Sú zväčša B&B alebo selfcatering (bez jedla).
 • Fakulty majú niekoľko izieb k dispozícii na celoročne. Najviac ich je ale v čase sviatkov a prázdnin.
 • Voľné kapacity sa na stránke zobrazujú tak dva až tri mesiace dopredu.

Napríklad na nadchádzajúci víkend (24-27.11.) som nejakým zázrakom našla voľné izby v  Magdalen College. To je jedna zo zakladajúcich fakúlt sídliaca v nádhernej budove. Izba stojí 122 € na noc pre dve osoby. Raňajky v stredovekej sále sa doplácajú.

Ale napríklad taký Somerville College je už za 70 € na izbu.

A ak budeš dostatočne rýchly, možno sa ti podarí rezervovať v Christ Church College. To je tá, kde sa natáčal Harry Potter.

Ako sa dá k niečomu takému dostať ? Cez stránku „Univerzity rooms„, ktoré sa nezameriavajú len na Oxford, ale na celý svet (prevažne ale Európu).

 

oxford-197

Veľká sála (The Great Hall), ktorá v skutočnosti vyzerá oveľa menšia. Aj ty môžeš raňajkovať tam, kde rokfortskí čarodejníci. Alebo ju navštíviť v rámci prehliadky Chrich Church College.

 

Ubytovanie v skautských kempov

V jednom takom som bývala aj ja som svojou skupinou. Bol to konkrétne Scout Adventures Youlbury. Ozaj netypické ubytovanie,  leží uprostred odľahlej oblasti vonku z Oxfordu. Prostredie je tam fakt krásne a pokojné, len pár domov a príroda. Takéto ubytko ale nie je na november. Je to Anglicko, takže tam vtedy dosť prší a najväčším problémom bolo blato. Takisto je miesto trochu od ruky, jednak sa tam bez vlastnej dopravy nemáš šancu dostať, jednak sa to potme neuveriteľne ťažko hľadá. Otáčať sa s autobusom niekde v lese, potme a pritom nezapadnúť , neprejsť domácim cez mini drevený plot alebo netrafiť betónový múr. To je zážitok, na ktorý sa nezabúda. A stratili sme sa aj druhý deň. Ale, ak sa chystátš do zahraničia so skupinou detí, či už na školu v prírode alebo jazykový pobyt vo vlastnej réžii,  Tak toto je možnosť, ktorú stojí za to zvážiť. Ale od jari do jesene.

 

oxford-333

Chutné a lacné jedlo v Oxforde

 

K šarmu starého, typicky anglického, mesta stánky s rýchlym občerstvením veľmi nepatria. A v Oxforde ich ani zatiaľ toľko nie je.

 • Nejaké nájdeš na Gloucester Green (Falafel House).
 • Zaujímavým miestom, kde sa dá dobre a lacno najesť je „študentská“  Cowley Road.

K typickému šarmu Oxfordu patria trhy. Hlavne tie farmárske trhy sú rajom lacného a chutného ovocia a zeleniny. A ani inde nechýba hotové jedlo. Kary rezance, pečivo, sendviče, ale aj tradičné anglické špeciality. Hladný odtiaľ určite neodídeš. Určite navštív aspoň jeden z týchto dvoch trhov:

 • Gloucester Green, otvorený trh konávajúci sa 3 krát do týždňa.
 • Oxford Covered Market, kryté trhovisko otvorené každý jeden deň. K typickému trhovisku prirástli kamenné odchodíky. Je tu ozaj čo vyberať a takisto, aj čo jesť. A nezáleží na tom, či máš chuť na ciabattu, zákusok, sendvič alebo poriadnu porciu teplého jedla. Miestu, čo sa týka občerstvenia, kraľuje Alpha Bar.

 

oxford-168

National History Museum. Odporúčam všetkým desiatimi. S deťmi, aj bez nich.

Populárne oxfordské atrakcie

 

Mesto má veľmi prehľadne spracované zoznamy múzeí, fakúlt a podujatí, ktoré pravidelne aktualizuje. A aj s minimálnou znalosťou angličtiny zistíš, kde sú, kedy sú otvorené a koľko, a či, sa platí.

 • Múzeá – Väčšie skupiny (počet sa líši od inštitúcie) by mali rezervovať dopredu (platí aj pre fakulty), aj v prípade, že je vstup bezplatný.
 • Univerzitné budovy
 • Podujatia

Takisto aj tu pôsobia free tours.

Extra tip

V Oxford je Primark. Viem si ťažko predstaviť, že niekto cestuje práve sem za nákupom, ale je.  Mala som možnosť navštíviť oxfordský, aj ten na Oxford street v Londýne prakticky v rovnakom čase a musím povedať, rozdiel v počte ľudí bol obrovský.