Rate this post

Malé aj veľké ostrovy roztrúsené do dvoch hodín plavby od ostrova Phuket. S nádhernými piesočnatými plážami obmývanými tyrkysovým morom.

Kto by odolal najkrajším ostrovom Krabi

 

200 ostrovov. Niektoré sú len skalnými výbežkami bez prístupu. Niektoré neobývané. Žiadne cesty. Žiadne autá. Žiadny zhon. Nenájdeš tu luxusné hotely, reštaurácie na úrovni, či vychytené nočné kluby (na moment zabudni, že aj Phi Phi je ostrovom Krabi). Iba dlhé lode hojdajúce sa v raji. Všetky atrakcie tu vytvorila Matka príroda. Národné parky s vodopádmi, jaskyňami a vyhliadkami. Ponúkajú super možnosti na turistiku, pozorovanie vtákov, či eko turizmus. Ešte stále sa tam nachádzajú lesy, ktoré len čakajú na objavenie. Každý si tu nájde to svoje. Strmé vápencové skaly lákajú freestyle horolezcov. Krabi obľubujú jachtári. Fascisujúce farebné koralové útesy milujú potápači. Populárny je aj „island hopping“, skákanie z ostrova na ostrov.

 

Railay

 

Ak si si pre svoju dovolenku nevybral priamo Krabi, nezúfaj. Dostaneš sa tam aj s ostrova Phuket. Výlet ponúka niekoľko tour operátorov, ktorí ťa na deň, alebo aj dva zoberú do raja. Môžeš si vybrať z viacerých programov a spôsobov dopravy. Do hlavného mesta sa šlo veľkou loďou (ktorá slúži aj na pravidelnú dopravu). Potom sme už našťastie pokračovali motorovým člnom. Bolo super počas vzrušujúcej jazdy obdivovať dych berúce skalné formácie, biele piesočné pláže a tyrkysovú vodu. Program bol tiež zaujímavý. Počas dňa sme mali možnosť navštíviť skupinu ostrovov blízko hlavného mesta Krabi. Tiež sme šnorchlovali a relaxovali na úžasných pokojných plážach.

Prvou zastávkou býva Phra Nang Beach, blízko polostrova Railay. Ponúka krásny výhľad na vápencové skaly vystupujúce z mora v strede zátoky. Nájdeš tu aj posvätné miesto, jaskyňu Phra Nang, zvanú aj princeznina jaskyňa. Sem miestny rybári prinášajú obetu, dary, aby si zabezpečili bezpečnú cestu. Vchod do jaskyne je zdobený totemami v podobe drevených penisov, vraj symbol plodnosti. Samotná pláž je fajn na kúpanie, relax a kajakovanie. Railay tiež vyhľadávajú horolezci a skokani.  Lokalita patrí k tým adrenalínovejším.

 

Koh Tub a Koh Mor

 

Ďalšou zastávkou výletu je Chicken Island, Koh Kai. Spoznáš ho bez pochýb. Úzka skalná formácia vyzerá presne ako kuracia hlava. Je to výborná lokalita na šnorchlovanie. Bývala ale lepšia. Predtým, ako sem začalo prichádzať toľko lodí. Je to tiež miesto, kde je lepšie mať plutvy, alebo topánky do vody. Hlavne počas odlivu. Vtedy je takmer nemožné nestúpiť na ostrý koral alebo morského ježka. Počas odlivu tu môžeš pozorovať veľmi zaujímavý úkaz. 3 ostrovy prepojené tenkým pásom piesku. Koh Kai spojený s ostrovom Koh Mor a ten je zase spojený s Koh Tub. Pozor, prechádzaj opatrne,  vo vode býva veľa ostrých koralov. Celá oblasť je ako obrázok s krásnym panoramatickým výhľadom a nádhernou plážou. Je tu aj malá reštaurácia, kde sme sa zastavili na obed. Koh Mor je aj domovom opíc. Veľmi radi privítajú turistov s jedlom. Selfie ale veľmi radi nemajú.

 

Krabi_104

Koh Poda

 

Poslednou zastávkou je Koh Poda. Známa pre svoje biele piesočnaté pláže obmývané tyrkysovou vodou, ale hlavne obrovskú fotogenickú skalu pred ostrovom. Napriek tvrdeniu posádky lode, že vo vode nič nie je, som sa musela ísť pozrieť aj sama. Je tam toho viac ako dosť. Problém je pomerne plytká voda a premnožení morskí ježkovia. Veľmi ťažko sa im vyhýba.

Nemusíš si aj ty vybrať presne tieto 4 ostrovy. Ktorýkoľvek z nich je krásny. Ak ťa láka tichšia dovolenka, ubytuj sa v hlavnom meste provincie. Medzi ostrovami premávajú malé lode a tak môžeš každý deň svojej dovolenky stráviť niekde inde.  Provincia Krabi už nemôže byt opísaná ako nedotknutá. Určíte je ale menej komerčná a turistická ako susedný Phuket. A aj s masovým záujmom sa predsa zdá byť takmer bez odpadkov a preplnených pláží.

Tipy

  • Ak exkurzia, odporúčam spoločnosť Ao Nang Travel. Ja som si vybrala program „4 islands tour“
  • Z ostrova Phuket denne premáva loď (z prístavu Rossada). Lístky kúpiš online, aj na mieste.

Ešte váhaš ? Inšpiruj sa videom z Thajska.

Hľadáš ubytovanie na ostrove Krabi ?