Rate this post

Do Nórska som sa cez leto (i keď, ročné obdobie, ktoré tam majú len ťažko možno nazvať letom) vrátila neraz. Niektorými miestami som len preletela, iné dostali šancu ukázať sa v plnej kráse. Tu sú tie, ktoré považujem za najkrajšie či najzaujímavejšie.

Čo chceš v Nórsku navštíviť?

1. Mestá hrajúce všetkými farbami

Mám pobehanú väčšinu európskych hlavných miest, ale to nórske mi do zoznamu zatiaľ nepribudlo. No navštívila som iné, možno i krajšie mestečká. Najviac ma zaujal Bergen, i keď som v ňom, paradoxne, strávila najmenej času.  Mesto ležiace objatí siedmych pohorí pozná celý svet pre nezameniteľnú atmosféra a šarm. Ukrýva sa v starých uliciach dláždených lesklými kameňmi, na ktorých stoja neveľké drevené domy. Tie najstaršie z nich ležia v časti zvanej Bryggen. Po stáročia bola veľmi živou a dôležitou štvrťou, a hoci ju poničil požiar, stále je neskutočná. Pôsobí, akoby sa vôbec nezmenila. Po požiari rekonštruované stavby totiž stoja na základoch z 12. storočia. Dnes sú v nich obchodíky so suvenírmi a múzeá. A Bryggen, plný atrakcií, medzi ktorými vyniká Fishmarket i pevnosť Bergenhus, je veľmi živým skanzenom.

Bergen je typické veľkomesto, nebude ti v ňom chýbať nič – kultúrne i nákupné možnosti, nočný život. Okrem toho je východiskových bodom k dvom z najkrajších fjordov a veľmi blízko prírody. A tak aj potápanie, kajak, trekking, lezenie či ľadovce sú bližšie, než by si povedal. To všetko je prístupné prostredníctvom organizovaných výletov, a vďaka fantastickej infraštruktúre, i na vlastnú päsť.

Od Tromsa, ktoré je známe hlavne pre tých, ktorí túžia obdivovať polárnu žiaru, som veľa nečakala. A o to viac ma prekvapilo. Možno je to tým, že ma očarila typická severská architektúra mesta, ktoré má najviac tých najstarších drevených domov v Nórsku. Alebo preto, že to bolo snáď jediné miesto, kde nám svietilo slnko. Tak či onak, na prvý pohľad malé Tromso ponúka veľa. Stojí tu niekoľko múzeí, premáva turistický vlak. Pre mňa tou naj „atrakciou“ bol most spájajúci na niekoľkých ostrovoch ležiace mesto, ktorý je aj fantastickým vyhliadkovým bodom. Z výšky si užiješ centrum, ale i vzdialenejší prístav, kde kotvia „tie obrovské lode“.  Vedie ním pešia a cyklistická cesta až k „Artic Cathedral“.

Oplatí sa zísť až dole k brehu, za sklady. Odtiaľ je pohľad na starý prístav i most najkrajší. Len pozor, kamene sa šmýkajú, ľahko sa ti môže stať, že sa okúpeš.

Ďalšou top časťou je malý prístav s promenádou plnou kaviarní a reštaurácii. Na ich terasách si vychutnáš kávu i pohľad na lode hojdajúce sa na vode s katedrálou v pozadí. Stojí tu aj menšie námorné múzeum. Ja som ho nestihla, ale kolega ho vrelo odporúča.

Ako bájny fénix vstal z popola Alesund. Už pred viac ako storočím ho zničil požiar. Postavené z dreva zhorel za noc celý. Až na jediný dom.  A vybudovali ho znovu. Akurát z kameňa, tehál a malty. Aby sa situácia neopakovala.  Štýlu, v ktorom je vybudované, tu hovoria Jugendstil (secesia). Najtypickejším predstaviteľom tohto štýlu je lekáreň Swan, snáď najkrajšia budova Alesundu. I vďaka tomu patrí mesto, ktoré je dnes turistickým centrom svojho regiónu, k najnavštevovanejším v Nórsku. Turisti v ňom ale nekončia, mnohí mieria k fjordom, na ostrovy Giske a Godoy, či na zasnežené štíty Sunnmørských Álp, kde sa musí fantasticky lyžovať.

Ostrov Giske. To, že nie je niekde v Karibiku spoznáš podľa zasnežených kopcov v pozadí.

2. Nórska kráľovská rodina

Nórsko je monarchiou. Už pekných pár rokov v ňom vládne kráľ Harald. No nie o ňom som chcela, ale o fjordoch Sogne a Hardanger. O kráľovi a kráľovnej fjordov. Veď čo iné sa dá v tejto severskej krajine odporúčať?

Úprimne, kráľovnú som nevidela, no stačí ti jeden pohľad na Sognefjord, a pochopíš, prečo mu prischol kráľovský titul. Je najdlhší (cez 204 km) a najhlbší (1.3 km), obkolesený mohutnými horami. Má niekoľko ramien, prerážajúcich si cestu strmými pohoriami, ktoré končia pri malých, fotogenických dedinách. Jeho najznámejšou časťou je Naerofjord. Táto vetva to dotiahla až do zoznamu UNESCO, hoci má len 17 kilometrov. Takmer po celej jeho dĺžke sa týčia ostré bralá, z ktorých sa rúti vodopád za vodopádom.

Podobne ako v Geirangerfjorde, ktorý je tiež súčasťou UNESCO. Takisto láka vysokými vodopádmi, ale i izolovanými farmami a panenskou prírodou.

Obec Geiranger i fjord, pri ktorom leží, je najlepšie navštíviť mimo turistickej sezóny. Inak ťa „dorazí“ obrovské množstvo ľudí, na ktoré skrátka Geiranger nemá kapacitu.

Fjordy je najlepšie si vychutnať z vody/z lode. Ťažko nájdeš v Nórsku niečo krajšie než plaviť sa fjordom. Výlety „po vode“ sú v ponuke ozaj pre každého. Vybrať si môžeš všetko od väčších lodí, cez motorové člny či kajaky. Takéto plavby môžeš absolvovať z miest Bergen, Flaam, Gudvangen a Geiranger.

Zaslúžený pohľad z vrchu – Špicbergy.

 3. Z vtáčej perspektívy  

Trollstigen. Trolltunga. Preikestolen. Stegastein. Vyhliadkové body, ktoré nemusím ani predstavovať.  Snáď za každým rohom nájdeš v Nórsku neskutočný pohľad z vtáčej perspektívy.  Tie  najznámejšie výhľady krajiny sú za odmenu. Vedie k nim dlhá cesta náročným, často zamrznutým terénom.

No sú aj také, kam ťa vyvezie autobus. Tie, ktoré sú zdolateľnejšie. K mojim najobľúbenejším patrí najsevernejší bod Európy North Cape. Na kraji sveta nájdeš oceľový glóbus, soby pasúce sa doslova všade i úchvatný výhľad na mohutné útesy týčiace sa nad večne búrlivým morom.

Za cestu stojí i vrch Dalsniba. Atrakciou je jazda úzkou cestou s 24 ostrými zákrutami.  Ale hlavne pohľad z výšky 1500 metrov nad morom na ten najkrajší fjord.

North Cap a Dalsniba veľmi trpia rozmarmi nórskeho počasia. Veľmi ľahko sa ti môže stať, že neuvidíš ani dva metre pred seba.

Ak ťa to neťahá do prírody, ale skôr do miest, zaujme ťa vyhliadka Aksla v Alesunde. Hoci je vysoko nad mestom, dostaneš sa k nej veľmi ľahko. Premáva tam mestská doprava, turistický vláčik i peši bus. Ak máš chuť na prechádzku, stačí zdolať 418 schodov. Stojí za to zastaviť i v polovici trasy. Aj tam je vyhliadka, kde máš vďaka sklenenej platforme pocit, akoby si sa vznášal nad fjordmi, nad malými ostrovmi, na ktorých sa rozprestiera mesto, i nad morom.

V mestách Tromso a Bergen sú i lanovky. Ulriken643 leží na najvyššej (643 m) zo slávnych 7 hôr v Bergene. Tá v Tromse premáva z a do výšky 421 m zo Storsteinen.

Obe lanovky sú v sezóne až príliš populárne. A ak meste zakotví výletná loď, stráviš v rade i hodinu. Rovnako i tu platí, ak je škaredo nechoď, nič neuvidíš.

4. (Vraj) jedna z top železničných tratí sveta

Výlety vlakom mám (po tých lodných, samozrejme) najradšej. Po železnici Bar – Belehrad do mojej zbierky pribudol ďalší unikát. Jazda jednou z najkrajších (i najstrmších) železničných tratí sveta (kam ju zaradil Lonely planet traveler). Klišé? Možno. Ale jednoznačne hodné návštevy.

Flamsbana“ vyráža z neveľkého mesta Flam. Starobylá železnica je otvorená od roku 1936 ako pokračovanie nemenej známej trate Oslo – Bergen, s ktorou sa stretáva v meste Myrdal. Jej cieľom bolo zaistiť dopravu do neľahko prístupného fjordu Sogne.

Trať je dlhá 20 km. Presne toľkými tunelmi prejdeš. 18 z nich prekopali doslova ručne. Za hodinu jazdy sa dostaneš z 0 do 867 metrov a uvidíš tie najdivokejšie a najpozoruhodnejšie časti nórskej krajiny. Rieky pretínajúce hlboké údolia, obrovské vodopády padajúce zo strmých hôr s nemiznúcou snehovou špičkou. Vysoké kopce striedajúce odľahlé údolia. I očarujúci Aurlandsfjord. Highlight celej jazdy pre mňa bol Kjosfossen, vodopád, pri ktorom sme mohli i vystúpiť a obdivovať ho v plnej kráse. Hučiaci v lete, ozdobený ľadom a snehom v zime.

5. Top road trip na Atlantic road

Ceste vedúcej po pri pobreží, i cez pri Atlantický oceán, hovoria i nórsky konštruktérsky zázrak. Dnes po nej „lietajú“ hlavne turisti. Ako to už s takýmito „atrakciami“ býva, jej pôvodný účel bol a je iný – spojiť izolovaný ostrov Averøy s pevninou.

 

Jedna z najdramatickejších ciest vedie z  z dediny Vevang  do dediny Kårvåg. Doslova skáče z ostrovov a ostrovčekov. Spája ich 8 mostmi,  medzi ktorými dominuje Storseisundet. Isto naň budeš čumieť s otvorenými  ústami.

Po ceste je Bud, kde stojí obnovená nemecká pobrežná pevnosť z 2 sv. vojny.

Cesta dlhá 8 kilometrov je dnes národným kultúrnym dedičstvom i miestom, kde si (vraj) užiješ ten najkrajší „road trip“ sveta.  Okrem toho, dramatická cesta a hlavne jej most Myrbærholm  je obľúbeným miestom rybárov z celého sveta.

Cesta alebo skokanský mostík?

6. Výlet do minulosti

Tradičné drevené domy (aj) s trávou na streche sa z krajiny pomaly vytrácajú. Stále ich ale môžeš vidieť v skanzenoch podobných našej Vychylovke. Ja som navštívila až dve. Romsdal Museum, ktoré je jedným z  najväčších a najrozsiahlejších ľudových múzeí v Nórsku. Len v jednej z jeho častí, pri meste Molde, stojí takmer 50 budov – stajní, dielní, farmárskych domov.

Všetko z regiónu Romsdal od 16. do 20. storočia. Domy, ktoré doslova pozbierali a premiestnili, sú zariadené i zvnútra. Aby si mal predstavu, ako sa v nich kedysi žilo. Jednej zo štvrtí, Bygata, stoja tie, ktoré sú typické pre Molde – mestské domy z predvojnového obdobia. Múzeum je zasadené do skutočne prekrásneho prostredia. S jazerom v strede skôr pripomína park.

Podobné je i múzeum Sunnmøre, ktoré je ešte o pár domov väčšie, park krajší a rozľahlejší ako ten v Molde. Takisto sú tu zbierky ukazujúce život a prácu ľudí od doby kamennej až po dnešok. Tentoraz v regióne Sunnmøre. Staré budovy a ich interiér ťa vezmú na výlet do minulosti a odhalia, ako sa žilo i stavalo od stredoveku to 20. storočie. Okrem starých domov sú tu krásne drevené lode, medzi ktorými sa vynímajú repliky tých vikingských.

 

Pozri si všetky krásy Nórska v pohybe.

Ešte viac Nórska, ešte viac cestovateľských objavov nájdeš aj na FB.