Rate this post

Keď v januári utekáme pred slovenskou zimou, je príjemné more a rozpálený piesok to, po čom túžime najviac.  Vyrážame dovolenkovať aj na pláže v Thajsku. Tie na ostrove Phuket sú pokryté jemným bielym pieskom a patria k tým najkrajším na svete.

Typická otázka snáď každého návštevníka je: „Ktorá pláž je najkrajšia pláž Phuketu?“. Ja sa pýtam: “Čo by mala mať taká pláž ?” Veľa ležadiel. Čisté more. Luxusné reštaurácie. Bohatý podmorský život. Plážový Bar. Nádherné okolie. Tisíce iných turistov. Piesok. Skaly. Opice, čo kradnú jedlo. Takto by som mohla pokračovať až do mojej ďalšej dovolenky v Thajsku. A aj tak by sme nevybrali tú JEDNU.

Pre mňa je naj pláž s pieskom takým jemným, že bude trvať týždne, kým ho dostaneš z oblečenia. Miesto s krásnou, malebnou krajinou a tyrkysovou vodou. Kde si môžeš zaplávať a relaxovať, bez toho, aby si sa musel vyhýbať hordám turistov. No ale teraz naspäť do reality. Keď si pozrieš internetových sprievodcov ostrovom, v TOP 10 najkrajších pláží Phuketu sú pravidelne tieto – Ao Sane, Freedom, Kalim, Karon, Kata, Nai Harn, Nakalay, Nui, Paradise, Banana, Tri Trang, Laem Singh, Bang Tao.

Tu sú tie, ktoré som navštívila, ak chceš vedieť niečo o ostatných, pomôže ti Google

 

06 Diving Kata Beach 01

Kata

Kata sa nachádza medzi Karonom a Patongom. Ľahko prístupné miesto sa začalo rozvíjať až v posledných rokoch. Postavili sa nové ulice s hotelmi, reštauráciami, obchodmi a barmi (vrátane tých pri pláži). Pomaly sa tu začína udomácňovať aj nočný život. Ale nemaj obavy, ťažko bude niekedy taký ako v Patongu. Aj napriek turistickému ruchu ostáva pláž pokojná a veľmi krásna. Je veľmi veľká s úžasne modrým morom a malým ostrovom viditeľným v diaľke. Pláž je vďaka pozvolnému vstupu a relatívnemu pokoju  ideálna hlavne pre rodiny s deťmi.

Pre maximálnu hĺbka vody 12 m ju vyhľadávajú začínajúci potápači. Inak je to jedna z najviac podceňovaných potápačských lokalít v Thajsku, čo je škoda, pretože prekvapí bohatým podmorským životom.

Mimo sezóny býva Kata zradná pre silné a nebezpečné prúdy a vysoké vlny. Tie ale zase lákajú surferov, ktorí si priamo na pláži môžu prenajať vybavenie.

 

 Paradise

Neuveriteľne krásna pláž je jednou z najatraktívnejších na ostrove. Kedysi bola takmer tajná a dostať sa na ňu dalo iba loďkou, keďže zjazdná cesta nebola vybudovaná. Dnes je až príliš populárna. Navštív ju mimo sezóny a budeš v pohode.

Pláž nájdeš niekoľko kilometrov od Patongu. Dostaneš sa na ňu po ceste aj po mori. Je jednou z mála, kde sa platí vstupné. Je to okolo 200 Bahtov a v cene je aj ležadlo a slnečník.

Tenká zátoka s priezračne čistou vodou má fantastické podmienky na bezpečné kúpanie po celý rok. Po oboch stranách je ohraničená žulovými skalami. Jej koralový útes poteší fanúšikov šnorchlovania. Keďže morské dno je pokryté koralmi, a niekde dosť ostrými, odporúčam plutvy alebo topánky do vody.

Táto pláž je jedným z mála miest, kde nedominujú hlučné vodné športy. Uvidíš tu iba dlhé lode hojdajúce sa na vlnách. A ak vyhladneš, je tu reštaurácia, ktorá ponúka európske a thajské jedlá.

 

 Surin

Surin leží asi 15 km severne od svetiel a hluku mesta Patong. Miesto rastie a priťahuje čoraz viac turistov. Je tu pár luxusných hotelov a reštaurácií. Zo všetkých pláži, ktoré som na Phukete navštívila, sa zmenila asi najviac. Nebolo to tak dávno, čo bola zaplavená ležadlami a slnečníkmi. Vtedy tu stálo niekoľko plážových klubov, ktoré boli ideálnou alternatívou až príliš bláznivého Patongu. Tí, ktorí si túžili zatancovať  s koktailom v ruke a s nohami v piesku, vyrážali práve do Surinu. Tiež som tu strávila nejeden magický večer. A to je teraz preč.

Prečo? Možno niektorí z vás zaregistrovali, že moc v Thajsku pár rokov dozadu prevzala armáda. Jedno z ich rozhodnutí bolo prinavrátiť plážam pôvodný prírodný vzhľad. Postupne z nich miznú nie len ležadlá a slnečníky, ale aj plážové bary. V podstate všetko, čo je na piesku musí preč. Dva roky dozadu takéto čistenie „postihlo“ Kamalu, minulý rok Surin. Neostalo nič okrem paliem a piesku. A tak je teraz biela pláž jednou z tých pokojnejších. Okrem kúpania a relaxácie aj tu môžeš šnorchlovať, najlepšie na severnej strane.

Severne od Surinu je Pansea Bay s úžasnou súkromnou plážou. Je len pre hotelových hostí. Dostaneš sa na ňu len po „tajnej ceste“, ktorá je veľmi strmá a skalnatá. Takže, ak nemáš dobré topánky a dobrú kondíciu, máš veľmi slušnú šancu sa na nej prizabiť. Radšej to skús preplávať.

A to najlepšie nakoniec. Jeden z populárnych klubov je späť. Catch Club sa presťahoval „o ulicu ďalej“ a od decembra minulého roku zase ide na plné obrátky na pláži Bangtao.

 

 Laem Singh

Po ceste zo Surinu do Kamaly si môžeš všimnúť malý kúsok raja, nazvaný Laem Singh. Neďaleko je terasa s nádherným výhľadom na skrytú zátoku obklopenú palmami. Zátoka chráni pláž pred silnými vetrami, čo prináša ovocie v podobe veľmi dobrých podmienok na celoročné plávanie.

K pláži sa dá dostať dvoma cestami. Jedna je nebezpečnejšia ako druhá. Lepšia sa mi zdala najsevernejšia cesta. Námaha stojí za to. Dole ťa čakajú žulové skaly, vytvárajúce krásnu scenériu pre fotografie, biely jemný piesok a more rýb. Nezabudni si vziať šnorchel.

Kedysi krásne, nedotknuté miesto sa stalo takmer turistickou atrakciou. S turistami prišli ležadlá, bary, vodné lyže, masážne stánky a niekoľko reštaurácií. Aspoň si budeš môcť vybrať, kde sa naobedovať. A musím teda povedať, že sú tu skvelé možnosti. Zvlášť reštaurácia nad zálivom je výborná, dokonca ti pripravia aj to, čo si vo vode sám ulovíš.

Ak chceš mať pláž pre seba, príď, keď je mierne zamračené. Hovorí sa, že vtedy je ešte krajšia.

 

Kamala

Pláž v Kamale nie je veľmi veľká. Tvorí ju 2 kilometre dlhý pás bieleho piesku obmývaný plytkými, čistými vodami. Nechýbajú tu aktivity ako windsurfing, vodné lyžovanie, rybolov, šnorchlovanie a potápanie.

V slnečný deň býva dosť preplnená. Odporúčam prejsť k jej najsevernejšej časti. Tam okrem jedného luxusného hotela s vlastným bazénom nie je nič.

Aj túto pláž už armáda stihla „vyčistiť“, no nemalo to na ňu taký dopad ako na Surin. Z piesku síce zmizlo všetko, no pozdĺž pláže stále možno nájsť veľa malých príjemných miest na obed, posedenie pri káve alebo thajskú masáž.

Patong

Patong ako najkrajšia pláž Phuketu? To je snáď vtip. Od krásnej a panenskej pláže má na míle ďaleko. Najkrajšia a najmenej preplnená je jej severná časť. Zvyšok je 3 km dlhé šialenstvo. Pláž je plná turistov. Voda je špinavá. Na druhej strane to tam naozaj žije. Je to parádne miesto pre fanúšikov adrenalínových vodných športov. Zdá sa, že majú všetko (a práve preto je more v takom stave) – vodné lyže, lietanie za motorovým člnom, vodné skútre. Ak máš dosť hluku, skoč na loď a nechaj sa odviesť na niektorú z pokojnejších pláží.

Skutočne pekné pláže na internete nenájdeš. V okamihu, keď sa opustená pláž objaví on-line, stane populárnou a preplnenou. Prenajmi si skúter (alebo loď, ešte stále sa nájde niekoľko neobývaných ostrovov), vydaj sa na cestu a zastav na prvej pláži, ktorá je podľa teba dokonalá. Keď také miesto nájdeš, nehovor o tom živej duši. Ja som jedno také našla. V tomto zozname ho hľadáš zbytočne.

Ak hľadáš všetky pláže Phuketu na jednom mieste, pozri si blog Phuket 101. Autor situáciu na plážach pravidelne sleduje a aj doplňuje informácie o tom, či sú preplnené.

Ešte váhaš? Inšpiruj sa videom z Thajska.

Hľadáš ubytovanie na ostrove Phuket?