Rate this post

Matala.  Nájdeš tu krásne pláže, napríklad červenú pláž.  Hory. Niekoľko tichých hotelov. Celý rok láka romantické duše túžiace po pokojnej dovolenke. Celý rok okrem jedného jediného víkendu v júni. Každý rok okolo 20. júna privíta Matala takmer celú Krétu. Miestni obyvatelia, turisti, mladí, starí, rodiny s deťmi. Každý schytí stan a uteká na krétsku udalosť roka – Matala Beach Festival.

 

Matala bola domovom komunity hippies po celé desaťročia. Dnes túto skutočnosť pripomínajú len jaskyne na pláži, ktoré kedysi slúžili ako obydlia. A práve počas festivalu, tento životný štýl, kult opäť ožíva. A na pár dní ožívajú aj takí velikáni ako Bob Marley. Aspoň teda v podaní talentovaných umelcov, ktorí na festivale vystupujú len tak, pre radosť. Počas festivalu je ubytovanie nedostatkovým tovarom. Spí sa v stane, v aute, alebo len tak voľne pohodený na pláži.  Minulý rok som mala možnosť toto úžasné šialenstvo zažiť na jeden deň. Škoda len, že som ešte v sobotu musela do práce. Preto sme vyrážali dosť neskoro. A v noci to teda z Heraklionu nie je žiadna sranda. Akonáhle zídeš z diaľnice, je cesta úplne tmavá a pomerne zle značená. Nikde žiadne tabule označujúce, kadiaľ sa na festival ide. Vlastne, ani samotná Matala nie je označená. Jeden šoféroval, druhý striehol na značenie. Napriek tomu sme sa dvakrát otáčali.

IMG_5827

V čase, keď sa nám podarilo doraziť, už nehrala žiadna kapela. Diskotéka bola v plnom prúde, okolité bary a reštaurácie praskali vo švíkoch. Pláž bola nabitá nie len tancujúcimi ľuďmi, ale aj úžasnou atmosférou.
Zato ráno bolo neuveriteľne pokojné. Všetci ešte totiž vyspávali opicu. My sme sa rozhodli vyraziť na prieskum. Predsa len, je tam čo robiť a čo vidieť. Môžeš si prezrieť dedinku Matala, zaplávať si v mori, vychutnávať výhľad z niektorej z reštaurácií. Alebo sa vydať na hodinový horský pochod v žabkách, či skočiť z útesu do vody. Máš nekonečné množstvo možností, len si daj pozor, aby si sa nezničil tak, že zaspíš, kým kapely začnú zase hrať. Pretože zmeškať napríklad spomínaného Boba Marleyho by bola ozaj škoda. A škoda je tiež, že takéto podujatia netrvajú aspoň týždeň. Týždeň, počas ktorého si môžeš zobrať dovolenku.

IMG_5847

Ako prežiť a užiť si Matala festival

Matala nie je jedinou plážou na Kréte, navštív aj ďalšie.