Rate this post

Slovinský Maribor nie je extra populárnou turistickou destináciou. Mesto, a hlavne hory, ktoré sa vypínajú nad ním, poznáme vďaka tomu, že na ich svahoch bojujú naše lyžiarky o medaily.

V Maribore som sa rozhodla stráviť veľkonočný víkend. Nevedela som, čo od mesta očakávať, ale páčilo sa mi, ako sa historické budovy odrážajú na rieke Drava. A hlavne spĺňal to, čo som od veľkonočnej destinácie chcela – neveľké, schodné a pekné mesto, ktoré nie je vzdialené viac ako 5 hodín autobusom (od Bratislavy).

Čo si chceš prečítať?

Rady pred cestou do mesta Maribor

 

Flixbusom do Mariboru

 • Na cestu som po prvýkrát využila služby nízkonákladovej spoločnosti Flixbus. Maribor ma na mape destinácií zaujal aj tým, že je vzdialený len 3 a pol hodiny od Viedne.
 • Autobusy premávajú zo stanice Viedeň-Erdberg niekoľko krát denne a včas. Tam sme dorazili dokonca v predstihu.
S tým by som ale v hlavnej sezóne nepočítala. Najmä nie cestou do Viedne. Linka totiž začína v Benátkach a Slovinci aj Rakúšania na hraniciach kontrolujú. Občas len prejdú uličkou a pozrú pasy, občas ich aj skenujú. Závisí od šťastia. A v lete sa predpokladajú prísnejšie kontroly.
 • Flixbus odporúčam využiť aj cestou z Bratislavy. Zastavuje pod Novým mostom a zoberie ťa priamo na Erdberg. Môžeš ísť aj s inou spoločnosťou, ale rátaj s tým, že presun z Hauptbahnhof trvá asi 40 minút.
 • Spiatočný lístok ma “vďaka” Veľkej noci stál 60 eur. Inak bývajú aj za polovicu. Predávajú sa ale bez miestenky.

Kde v Maribore prespať

 • V neveľkom meste je ponuka ubytovania slušná. Aj blízko centra nájdeš niekoľko zaujímavých zariadení. Od hostelov po štvorhviezdičkového hotely.
 • Mojou voľbou bol nakoniec penzión Baščaršija Etno House v pešej zóne, 2 minúty chôdze od radnice a katedrály. S miestnou daňou nás toto ubytovanie vyšlo 140 eur za 2 osoby na 3noci.
 • A oplatilo sa. Izba bola priestranná, útulná a čistá. Zariadená veľmi tradične, v pastelových farbách a s drevenou podlahou. Náš apartmán mal tiež kuchynský kút s jedálenským priestorom. Samozrejmosťou je kúpeľňa s fénom a funkčný internet.
 • Neodporúčam ale, ak si citlivý na hluk. Iba so štupľami do uší. Zariadenie je v živšej časti mesta, v uličke lemovanej barmi, kaviarničkami a reštauráciami,  ktoré fičia do neskorých hodín. Navyše, izby sú na poschodí, priamo nad reštauráciou.

Zo všetkých reštaurácií v Maribore by som vyzdvihla práve Baščaršija Etno House. Majú super chutné a lacné balkánske špeciality. Napríklad čevapi. Fajn bol aj írsky bar hneď vedľa.
Najesť sa v Maribore je ten najmenší problém. Od centra po Dravu sú všade väčšie i menšie podniky, kde dobre varia a ani ti nevybielia peňaženku. Na raňajky nám zase poslúžili kaviarne a malé pekárne.

Ako po meste a z mesta

 • Maribor ľahko a rýchlo prejdeš pešo, snáď aj za deň. Čo je obrovská výhoda, lebo verejná doprava nie je nič moc. Mestské autobusy sú síce spoľahlivé a lacné, ale nechodia veľmi často. Hlavne nie cez víkendy a sviatky.
 • Poteším ale cyklistov. Bicyklovať sa dá v meste i po mnohých cyklocestách v okolitých kopcoch. Tie sú pre rekreačných športovcov i tých, čo hľadajú nové výzvy. Požičovne bicyklov nájdeš napríklad v centre mesta.
 • Krásny pohľad na časť Lent je z lode. Plavby prevádzkuje spoločnosť Dontravel. Ponúkajú krátku, 45 minútovú plavbu popri Lente. A dlhšie plavby k ostrovu Mariborski otok. O tom, ktoré sú v prevádzke, a kedy, sa dozvieš na stránke. Alebo im napíš e-mail. Odpisujú dosť rýchlo.
 • Z kategórie zážitkových je turistická lanovka na pohorie Pohorje. O prevádzkových časoch sa dozvieš na webe. K nástupnej stanici lanovky aktuálne premáva mestský autobus č. 6.
 • Mestu nechýba ani veľká vlaková a autobusová stanica, odkiaľ sa pohodlne dostaneš do ďalších slovinských destinácií.

Extra tipy

Život v Maribore sa odohráva vonku. Či už je to na terasách reštaurácií na námestiach, na brehoch rieky alebo v zelených kopcov obkolesujúcich mesto. Najideálnejší čas na návštevu je preto práve v čase, keď je dosť teplo a slnečno aby si si to všetko mohol naplno užiť.

Hoci Maribor netrpí Veľkou nocou (a inými sviatkami) tak, ako poľské mestá, lepšie je naplánovať si návštevu vtedy, keď sú múzeá pootvárané a doprava premáva v nesviatočnom režime. Inak je dosť možné, že nebudeš mať čo robiť. Hlavne, ak bude škaredo.

Atrakcie a aktivity v Maribore a blízkom okolí

Historické centrum

Rovnako ako v mnohých iných európskych mestách, aj Maribor má zaujímavé Staré mesto. Tvoria ho dlaždicami pokryté, priestranné námestia obklopené krásnymi, starými budovami. Sú jednoducho nádherné. Dá sa povedať, že všetky cesty vedú na Glavni Trg, hlavné námestie, ktoré je domovom renesančnej radnice zo 16. storočia a barokového morového stĺpu, pripomínajúceho epidémiu, ktorá ťažko zasiahla Maribor v 17. storočí.

Krásny je aj Grajski trg. Spoznáš ho podľa pamätníka sv. Floriána v strede. Tiež je tu zámok, dnes domov Regionálneho múzea. Bol veľakrát prebudovaný a vôbec nepripomína veľkolepé európske zámky. Ale zaujme zmesou rôznych architektonických štýlov. Podobne ako zvyšok centra. Obom námestiam aj ostatným uličkám dominujú reštaurácie a kaviarne, kde si môžeš dať pauzu na slnku so šálkou kávy v ruke.

Na všetky tieto krásy z výšky pozerá Katedrála Sv. Jána, ktorej zvonica býva prístupná pre tých, ktorý sa chcú pokochať výhľadom.

Trochu rušivým elementom centra aj celého Mariboru je bohužiaľ množstvo nevábnych grafitov.

Prechádzka na brehu rieky Drava

Štvrť na jednom z brehov rieky Dravy sa volá Lent. Je jednou z najstarších častí mesta. Pred sto rokmi bola pre kožené dielne najšpinavšou ulicou. Dnes je jednou z najkrajších. Prevedie ťa niektorými najvýznamnejšími pamiatkami Mariboru, ktoré ležia medzi dvomi stĺpmi – Vodni stolp a Sodni stolp. Oba sú obrannými vežami mestských hradieb. Druhý menovaný nazvali podľa toho, že sa tam kedysi vynášali rozsudky nad čarodejnicami.

Neoddeliteľnou časťou Mariboru je i samotná rieka Drava a jej mosty. Cez mesto viedlo a vedie mnoho obchodných ciest. V čase mieru mosty spájajúce tieto cesty a symbolizovali bohatstvo a silu. V čase vojny boli strategickým centrom Európe.

Vyniká medzi mini Starý most, ktorý bol postavený na začiatku 20. storočia. A kedysi bol jedným z najkrajších mostov rakúsko-uhorskej monarchie. Druhá svetová vojna mu dala zabrať, ale nakoniec ho obnovili.

Za chuťou a vôňou vína

Maribor sa nachádza v srdci slovinského vinárskeho regiónu a má dlhoročnú tradíciu pestovania viniča. Víno je jeho dôležitou súčasťou a miestni sú na svoje produkty veľmi hrdí. A právom. Víno majú výborné. Niet divu, že jednou z hlavných atrakcií mesta je stará vinná réva (Stará Trta) – najstaršia hroznová vinná réva na svete. Dostala sa až Guinnessovej knihy rekordov. Dodnes produkuje viac než 35 kg hrozna ročne. Stačí to tak na 25 litrov červeného vína. A to bola vysadená pred viac ako 400 rokmi. Rastie blízko brehov rieky Drava, v Lente.

Neoddeliteľne k nej patrí starý vinohradnícky dom, „chrám vinohradníctva“ snáď celého Slovinska. Je miestom, kde sa dozvieš o vinohradníckom dedičstve  a ochutnáš i kúpiš vína štajerskej oblasti. V priebehu celého roka organizuje podujatia.

Ďalšie zaujímavé miesto spojené s vínom leží v centre. Konkrétne pod námestím Trg svobode. Nazýva sa Vinag a je jednou z najväčších a najstarších klasických vínnych pivníc v Európe. Podzemný svet pod mestom má 20.000 m2 a chodby dlhé cez 2,5 kilometrov.  Úžasný svet vína tvoria obrovské drevené sudy (do ktorých dá sa aj vliezť). Najcennejšou časťou je ale archív, ktorý uchováva viac ako 250 000 tých najlepších ročníkov. Súčasťou prehliadky priestorov býva aj ochutnávka vína. Aj keď nie toho najvzácnejšieho.

A ani tým nie je všetkému vínu koniec. Maribor doslova obkolesujú vínne cesty, ktoré ťa dovedú k lokálnym vinárstvam. Možno až do Rakúska. Alebo k miestu zvanému Piramida Hill. Kedysi tu stál prvý hrad mesta, dnes sú tu len jeho pozostatky. A prekrásny panoramatický výhľad na Maribor a jeho vinice.

Do prírody

Šarm neveľkého mesta ešte zdôrazňuje obrovské množstvo zelene, ktorá sa v ňom, a v jeho blízkom okolí, rozprestiera. Ani nie 20 minút z centra leží mestský park, nádherné arborétum, kde sa prejdeš popri zelených trávnikoch, kvetinových záhonoch, rybníkoch a sochách.

Kus prírody kúsok od mesta je i Mariborki otok. Na malý zelený ostrov sa dostaneš z centra pešo asi za hodinu. Premáva k nemu autobus i loď. Je prístupný v každom ročnom období a miestni sem chodia na turistiku, behať, jazdiť na bicykli a oddychovať. Najatraktívnejší je v lete, v čase, keď je otvorené aj kúpalisko.

Lanovka na Mariborsko Pohorje

Pohorje je juhovýchodnou časťou stredných Álp. Leží vo výške 1347 metrov. Je jedným z najväčších a najobľúbenejších lyžiarskych stredísk Slovinska. Tvorí ho asi 60 km zjazdoviek. (Zelené) hory ale neslúžia len lyžiarom. Sú útočiskom pre každého, kto chce stráviť nejaký čas v lone prírody. Pre turistov, cyklistov, jazdcov na koni a paraglidistov. Tých všetkých potešia úžasné lesné chodníky vedúce ku krásnym vodopádom či viniciam. Cestou míňajúce reštaurácie s domácimi kulinárskymi špecialitami, hotely i horské wellness centrá.

Až na samotný vrchol ťa dostane lanovka. Jej horná stanica ponúka úchvatný pohľad na Maribor. A takisto je východiskovým bodom kratších prechádzok i dlhých, 50 kilometrových, túr, ktoré vedú až k skalnatým jazerám a zaujímavým kostolom.