Rate this post

Jeden z najkrajších ostrovov Stredozemného mora má vraj až okolo 300 slnečných dní za rok. A krásne, teplé počasie od apríla do októbra. Také, čo volá na pláž. Aké sú tie, ktorým sa hovorí na Cypre „naj“?

 

Golden Beach, Karpaz

Prírodné pláže, ktoré nie sú posiate ležadlami a slnečníkmi, dominujú predovšetkým severnej časti Cypru. Dôvod je jednoduchý. Na väčšine z nich kladú vajíčka korytnačky, pre ktoré je prirodzené prostredie veľmi dôležité. Jednou z takýchto pláži je aj Golden Beach na polostrove Karpaz, najvzdialenejšom kúte panenskej prírody na Cypre. Miestni ju volajú Korytnačia. Práve kvôli korytnačkám sa tu zatiaľ neudomácnili hotely plné turistov, hlučné diskotéky ani ešte hlučnejšie vodné športy.

Zlatá pláž je niekoľko kilometrov dlhý pás jemného, zlatého piesku s priezračnou, nehlbokou vodou. Ideálne miesto na relax na piesku, ktorý krásne lepí a dajú sa z neho stavať hrady. Môžeš len tak sedieť, ležať, opaľovať sa a sledovať pokojnú morskú hladinu. Alebo plávať s korytnačkami. Okrem nich tu podmorský život reprezentujú už len riasy a drobné rybky. Mušlí je ale dosť.

Pokiaľ ťa to prestane baviť, veľa možností nemáš. Aj keď, prechádzka z jedného konca na druhý ti isto zaberie dosť času. Oddýchnuť si od slnka sa dá v strechou prekrytej reštaurácii, v ktorej okrem výborného jedla a nápojov nájdeš aj sprchy a kabínky na prezlečenie. Reštaurácia poskytuje aj slnečníky. Dokonca bezplatne. Len ich majú asi desať. Takže je veľká šanca, že sa ti žiadny neujde. Hlavne, keď prídeš v lete cez víkend. To je pláž nie len cieľom domácich, ale aj mnohých exkurzií.

V prípade, že sa chystáš túto pláž navštíviť, vedz, že nepatrí k najľahšie prístupným. Vybrať sa sem môžeš s exkurziou, prenajatým autom alebo sa môžeš priamo v tejto časti ostrova ubytovať. Skromné rodinné ubytovacie zariadenia ti s organizáciou dopravy z letiska pomôžu.

 

Petra Tou Romiou, Paphos

 Pláž leží pri hlavnom ťahu medzi Limasolom a Paphosom. Od Paphosu je vzdialená len 25 kilometrov. Vzhľadom na rýchlostnú cestu sa sem ale dá dostať do dvoch hodín aj z Nikózie.

Tam, kde sa kedysi z mora vynorila Afrodita sa dnes vynára kopa turistov. Prírodná, kamenistá pláž je tiež veľmi obľúbeným miestom na svadbu pre bohatších súdruhov. Je to skutočne extrémne fotogenické miesto. Nad plážou je niekoľko vyhliadkových bodov, z ktorých je na zátoku s vápencovými skalami úchvatný pohľad.

Ako som spomínala, samotná pláž je kamenistá, je tam množstvo väčších kameňov, ktoré trochu sťažujú vstup do mora. Najviac je to práve pred Afroditinou skalou. Nezabudni ju 3 krát oboplávať, len si daj pozor, aby si sa pri pokuse stať sa nesmrteľným neutopil. More je tu totiž búrlivejšie.

Vlny občas tak bijú, že ťa to dobre vyperie. Skús sa vybrať na ľavú stranu (keď pozeráš do mora), kamienky sú tam menšie a voda pokojnejšia. Tiež tam býva o niečo menej ľudí. Ale voda je tu rovnako studená. Ako všade v tejto časti ostrova.

Na rozdiel od Zlatej pláže, na tento koniec Cypru sa dostaneš aj výborne organizovanou verejnou dopravou. V prípade, že prichádzaš autom, zaparkovať môžeš na veľkom parkovisku. Pláž je hneď cez cestu. Využi podchod, autá tadiaľ lietajú naozaj rýchlo.

Čo mi pri Afroditinej skale chýbalo, bola infraštruktúra. Najesť a napiť sa dá jedine v predraženom markete, ktorého súčasťou sú WC pochybnej vône a sprchy za poplatok. Dá sa tam ako-tak prezliecť, len rátaj s tým, že je tam nanosená voda a piesok. A že bývajú poriadne preplnené. Hlavne v čase, keď odchádzajú exkurzie.

 

Escape (Yavuz Cikarma), Lapta

Lapta je menej známe letovisko v severnej časti Severného Cypru. Leží asi 5 kilometrov od Kyrénie. Pláž je ľahko prístupná lokálnymi autobusmi, ktoré sa volajú dolmuše.

Escape je súkromnou plážou, kde sa platí vstupné. Je takým umelým rajom v strede ničoho. Nie je to prírodná pláž ako Karpaz, ale má svoje čaro. Aj preto, že leží v tichej zátoke chránenej horami. Krásna je aj vďaka fotogenických skalám vyčnievajúce z priezračného mora, ktoré na jednom mieste vytvárajú malý ostrovček. Po celej pláži je jemný piesok (ten je inak na Cypre takmer všade). Voda je tu nehlboká s pozvoľným vstupom do mora je super pre decká.

Vybavenie pláže je na jednotku. Ležadlá a slnečníky sú na piesku, na tráve a aj na drevenej plošine, z ktorej sa ide do vody po rebríku. Čiže keď nechceš, nemusím nohu na piesok ani položiť. Keby si chcel, môžeš, súčasťou sú aj sprchy. A kabínky na prezlečenie.

Ak vyhladneš, asi tri metre od mora je reštaurácia. Majú tu všetko. Pizzu, kebab, šaláty, cestoviny, ryby. Aj nápoje od vody po farebné drinky. Prekvapením nebude fakt, že je drahšia.

Escape má aj ďalšiu výhodu. Nebudeš sa tu nudiť. Vodné športy sú tu od výmyslu sveta. Nechýbajú šliapacie bicykle, vodné lyže ani potápačská škola. Aj s podmorským životom je to  lepšie než v iných častiach ostrova. Možnosti zábavy dopĺňa plážový bar a diskotéka, vďaka ktorým miesto skutočne žije. Deň aj noc. Preto rátaj s tým, že leto býva nie len divokejšie, ale aj preplnenejšie. Ja som pláž navštívila aj v septembri a to už bola poznateľne pokojnejšia atmosféra.

 

Nissi Beach

Keď sa spomenú pláže Cypru, mnohým sa v mysli vynorí populárne letovisko na juhu ostrova – Agia Napa. Z množstva krásnych pláží vyniká hlavne zátoka Nissi. Často sa objavuje medzi najkrajšími plážami sveta. Môže za to karibsky jemný biely a tyrkysové more. Jedinečnú scenériu dotvára skalnatý ostrov spojený s pevninou tenkým pásom piesku. Počas odlivu sa po ňom bez problémov prejdeš až k ostrovu, z ktorého si skočíš do vody alebo sa môžeš kochať výhľadom. Nissi a okolie je tiež miestom, kam sa oplatí zobrať si šnorchel. Hoci pláže obmýva Stredozemné more, je tu aj čosi vidieť.

V lete bohužiaľ piesok ani nevidno, toľko je tam turistov. Agia Napa je totiž považovaná za cyperskú Ibizu a počas prázdnin láka hlavne party maniakov. Tomu je prispôsobené okolie – reštaurácie, bary a diskotéky sú priamo na pláži Nechýbajú vodné športy.

Záujem turistov sa odráža aj v cenách. V pohode tu zaplatíš 13 € za club sandwich a kolu. Tomu hovorím luxusný obed.

Od Nissi sa dá pobrežným chodníkom dostať k ďalším zátokám a plážam. Všetky sú cez leto rovnako nabité, ale prechádzka je to krásna.

Pokiaľ ťa láka zábava, party so svetoznámymi DJmi, adrenalínové (vodné) športy a nevadí ti siahnuť hlbšie do peňaženky, príď v lete. Ak chceš vidieť, ako zátoka Nissi vyzerá v skutočnosti, využi priaznivé októbrové počasie.