Rate this post

História mesta pretkaná odkazmi na úspešné moreplavecké časy,  multikultúrny charakter doplnený modernými stavbami, uvoľnená atmosféra a výborná kuchyňa. Taký je Lisabon.  Patrí svojim spôsobom k najpodceňovanejším európskym destináciám. Nenájdeš tu toľko luxusných prímorských hotelov na svoju lenivú all inclusive dovolenku. Ani si sa ti pri slove Lisabon nevynorí v pamäti dominanta, ako je to napríklad v prípade Paríža. Lisabon je úžasný ako celok. Hoci nepraská vo švíkoch ani v letných mesiacoch, mesto si najviac užiješ počas jarných, alebo jesenných mesiacov. Ja som bola začiatkom marca. A dokonca sme si spravili výlet na pláž.

 

Tajomstvá Lisabonu

 

Praca do Comercio

 

Lisabon je dosiahnuteľný po zemi, po vode aj zo vzduchu, podľa toho, odkiaľ prichádzaš. Ja som sa rozhodla pre letecké spojenie z Viedne. Letenky vyjdú tak na 50 – 250 €, závisí od tvojej šikovnosti.  Malé, ale moderné letisko nájdeš pár kilometrov od centra, do ktorého sa pohodlne a lacno dostaneš verejnou dopravou.

Aj v tomto meste som zostala verná hostelu. Tie v Lisabone patria k tým najlepším a najčistejším na svete. Ten môj nebol výnimka a raňajky v cene boli milým bonusom. Prečítala som niekoľko odporúčaní, ktoré radili vyhnúť sa po zotmení nebezpečnej štvrti Martim Moniz. Aj preto som sa nakoniec rozhodla pre Bairro Alto. Je v pešej vzdialenosti od centra a množstva atrakcií. Zároveň je to ale centrum zábavy. Našťastie, môj hostel nebol nad tou najhlučnejšou časťou štvrte.

Lisabon sa podobne ako Rím rozkladá na siedmych pahorkov. Zdobí ho kópia sochy Krista z Ria de Janeira, alebo zmenšený Golden Gate Bridge. Pozoruhodnosti, ktoré takisto prispievajú do kultúrnej zmesi akou mesto iste je.

Pár tipov, ako si užiť Lisabon čo najviac

 

  • Pomerne hornaté mesto nie je pre každého. Od neustáleho chodenia do strmých kopcov, alebo po nekonečným schodiskách ťa zachránia slávne žlté električky. Pripomínajú krátke lanovky, ktoré  prekonajú aj veľké prevýšenia. A Dostanú ťa pohodlne do ktorejkoľvek časti mesta od skorého rána do neskorej noci. Naskoč na palubu električky 28 a vydaj sa na okružnú jazdu centrom. Alebo hore a dolu úzkymi a strmými uličkami Alfamy.

 

Cais das Colunas_3

Cais das Colunas

 

  • Ktorými sa môžeš aj prejsť. Alfama je veľmi svojrázna štvrť. Vyzerá, ako keby sa do krivolakých uličiek gréckej dediny premiestnil kus arabského sveta. Prejdi úzkymi ulica sa od hradu až k rieke Tejo a nahliadneš do spôsobu života domácich. Alebo do niektorých so zaujímavých barov.
  • Neoddeliteľnou súčasťou portugalskej kultúry je hudba „Fado“. Do tónov baladického spevu sprevádzaného strunovými nástrojmi sa môžeš započúvať v niektorej z tradičných reštaurácií v štvrti Aflama. Pokiaľ máš ale obmedzený rozpočet, najedz sa radšej predtým.

 

City of Lisbon_23

Výhľad z hradu

 

  • Bary, diskotéky, zábava na uliciach. Ak si prišiel do mesta za nočným životom, Bairro Alto je to správne miesto. Môžeš sa zabaviť na jednom z najrušnejších miest Európy. V najlepších lisabonských kluboch. Pozor sú to južania, zábava v kluboch sa nerozbehne pred polnocou.
  • Pridaj sa k domácim a choď sa zabávať von. Do jedného z mnohých parkov. Na niektorý z vyhliadkových bodov (miradouros). Alebo len tak na námestie. Nezabudni nejaké občerstvenie.

 

_2

Arco Triunfal

 

  • Mesto okrem množstva katedrál, kostolov a iných pamiatok zdobí aj Street Art. Áno, v Lisabone je aj graffiti umením. A vyzerá tam neskutočne dobre.
  • Prejdi sa Belémom, štvrťou moreplavcov pri rieke Tagus. Nájdeš tam belémsku vežu, z ktorej sa objavitelia vydávali na dlhé cesty. Alebo obrovský pomník portugalským moreplavcom a kláštor Jerónimos. Oddýchnuť si môžeš v kaviarni „Pasteis de Belem“, kde ochutnáš tradičný, rovnomenný dezert, košíčky plnené žĺtkovým krémom.

 

Belem Tower_10

Belémska Veža

 

  • Portugalsko je aj rajom surferov, ktorý si tu prídu na svoje až 364 dní v roku. Ideálnym miestom na to je pláž Costa da Caparica. Sídlia tam aj inštruktori, ktorí ti pomôžu začať. Aj ja som si to vyskúšala. Vo vode ledva po pás. Skoro som dostala doskou a vypila tak liter morskej vody.

 

Costa da Caparica_20

Costa da Caparica

 

  • Všimni si “kachličkovú” architektúru zdobiacu v ošumelej podobe hlavne staršie štvrte. Z týchto kachličiek sú poskladané fasády domov. Najčastejšie sú to modro-biele motívy, ktoré tradične dopĺňa balkón a večne zavesené prádlo.

Hľadáš ubytovanie v Lisabone ?