Rate this post

Na ostrove Phuket som strávila 5 týždňov. Značnú časť v meste Patong. Je milované aj nenávidené. Niektorí hovoria, že príliš preplnené a komerčné mesto (aj ostrov) už nemá so skutočným Thajskom nič spoločné. Rastúci turizmus ale prináša aj výhody. Patong i celý Phuket ponúka nekonečné možnosti. Je jedno, či si prišiel za kultúrou, náboženstvom, jesť, piť alebo sa opaľovať. Je výborným miestom, z ktorého môžeš preskúmať celý Andamanský región.

Vyskúšaj neobmedzené možnosti mesta Patong

 

Hlavné Azijské mesto zábavy. Leží asi 20 km od letiska Phuket. Kedysi bolo rybárskou dedinkou. Dnes je tým najturistickejší, čo ostrov ponúka. Dovolenkár tu nájde všetko, po čom mu srdce zatúži. Luxusné rezorty. Reštaurácie ponúkajúce domáce, aj zahraničné špeciality. Známe siete kaviarní a rýchleho občerstvenia. Thajské masáže. Divoký nočný život. Pláže plné vodných atrakcií. Mnoho obchodov.

Strecha nad hlavou

 

V Patongu nájdeš všetko od jednohviezdičkových po mega luxusné hotely. Miesto patrí k najdrahším na ostrove. V sezóne len ťažko nájdeš niečo pod 1000-1200 bahtov za noc. Počas obdobia Vianoc a Nového roku je to oveľa viac. Pri dlhšom pobyte, alebo po známosti je tu šanca, že vyjednáš lepšiu cenu. Mimo sezóny sú ceny výrazne nižšie. Výrazne vyššia je ale šanca, že bude pršať (vtedy býva Patong pod vodou). Ubytovanie bez problémov nájdeš cez internet aj namieste. V sezóne si ho radšej zaisti v predstihu. Vačšina zariadenení zodpovedá štandardu. V trojhviezde je samozrejmosťou sprcha, klimatizácia, wifi signál, aj každodenný servis. Milou pozornosťou je fľaška vody zdarma, či chladnička v izbe. Dôležitíé je zistiť si polohu hotela. V Patongu totiž trvá zábava do skorých ranných hodín. Ak sa nechystáš byť medzi zabávajúcimi sa, vyhni sa hotelom blízko hlavnej ulice. Väčšina zariadení ponúka aj transfer z letiska. Poteší, najmä ak priletíš sám, v noci a do Thajska po prvý krát. Pozor ale na ceny. Napriek tomu, že to ide cez hotel, dohodni sa na nich dopredu, aby si neostal prekvapení. Taxikár často príde skôr a bude sa snažiť získať príplatok za čakanie. Alebo za prácu po šiestej.

 

Pláž Patong

Pláže

 

Ak hľadáš krásnu, panenskú pláž, Patong nie je pre teba. Najkrajšia a najmenej preplnená je jej severná časť. Zvyšok je 3 km dlhé šialenstvo. Pláž je plná turistov. Voda v skutočnosti ani nie je veľmi čistá. Na druhej strane to tam naozaj žije. Je to parádne miesto pre fanúšikov adrenalínových vodných športov. Zdá sa, že majú všetko – vodné lyže, lietanie za motorovým člnom, vodné skútre. Cesta pri pláži je z jednej strany lemovaná skútrami a z druhej reštauráciami a barmi. Ak máš dosť hluku, skoč na loď a nechaj sa odviesť na niektorú z pokojnejších pláží ako je Freedom alebo Paradise Beach.

 

Bangla Road

Základňa thajského boxu

 

Inak, hlavne jeden zvuk môže byť dosť otravný. “Tonigh..tonight..tonight..Bangla boxing stadium..tonight..tonight..tonight.” Ak si pobýval v meste Patong čo i len pár dní, vieš, o čom hovorím. Zvučku reklamného tuk –tuku je nemožné dostať z hlavy. Muai Thai, národný šport Thajska, je v Patongu veľmi populárny. Tento bojový šport je súčasťou ich bohatej kultúry a tradícií. V meste je najväčší a najpopulárnejší štadión thajského boxu. Usporadúvajú sa tu zápasy každý druhý deň a láka návštevníkov aj bojovníkov z celého sveta. Šport si môžeš vyskúšať v miestnych telocvičniach pod vedením skúseného trénera. Odporúčam helmu, chrániče na zuby a dobrú kondíciu.

 

01 Patong Beach 19

Bangla – Ice Bar

Nočný život

 

Srdcom mesta je Bangla Road. Počas dňa vyzerá úplne obyčajne, možno dokonca nevinne. So zapadajúcim slnkom sa uzatvára pre dopravu a otvára svoju náruč, aby privítala všetkých milovníkov nočného života. Obe strany ulice lemuje dlhý rad barov, klubov a diskoték. Nachádza sa tu aj najpopulárnejší klub na ostrove, Seduction, ktorý pravidelne organizuje hudobné eventy a hostil aj hviezdy ako Skrillex, alebo Calvin Harris. Ten ma prostredím a hudobným štýlom oslovil asi najviac. Cenami drinkov už menej. Krásne thajské „ženy“ sa usmievajú a ponúkajú služby, ktoré si možno len ťažko predstaviť. Je to tam šialené. Neóny, hlasná hudba, lacné pivo. Buď sa ti Bangla (a aj celý Patong) zapáči, alebo ju budeš nenávidieť. Keď už si v meste, určite vyskúšaj. Je tam zopár fajn klubov, kde si môžeš dať drink (ceny sú porovnateľné s európskymi letoviskami), zatancovať, alebo len tak sledovať pouličné predstavenia. Vždy sa dá vrátiť späť do hotela. Alebo sa presunúť o pár ulíc ďalej, kde si v príjemných malých baroch (napríklad BarCode) môžeš posedieť, pokecať, či zahrať biliard.

 

Patong_16

Joungceylon

Nákupná horúčka

 

Každý večer (a deň) turisti blúdia po obrovskom trhovisku (tvorí snáď tretinu mesta) ponúkajúcom suveníry, plážové veci, CDčka, elektroniku a “originálne” oblečenie. Z viacerých zdrojov som počula, že tovar je veľmi nekvalitný a veľa nevydrží. Ja túto skúsenosť nemám. Veci, čo som si kúpila ešte minulý rok, sú stále vo výbornom stave. Záleží, na čo natrafíš. Určite nezabudni zjednávať, vyvolávacie ceny sú často dosť vysoké. Neďaleko trhov je moderné nákupné centrum Jungceylon. V suteréne majú thajskú sekciu, ktorá okrem bufetu s domácim jedlom ponúka obrovský výber tradičných produktov, remeselných výrobkov, suvenírov a sušeného ovocia lepšej kvality. Ceny sú tu samozrejme o dosť vyššie ako na trhu. Dušu turistu potešia aj početné mini markety a siete známych supermarketov.

 

Skútre na pláži

Doprava

 

Je v patongu šialená. Istý tým, že ťaniečo nezrazí si nemôžeš by ani na chodníku. Počas dopravnej špičky sa vytvoria aj štyri prúdy. Ak chceš íst autom ráno z mesta a večer do mesta, v kolóne pobudneš aj hodinu. Na druhej strane je to dopravné centrum. Dostaneš sa odtiaľto songatewom na Surin beach aj do Phuketu. Takmer kamkoľvek ťa zoberie aj taxi, tuk tuk alebo mototaxi. Hoci za to si už priplatíš. Z pláže premávajú aj lodné taxíky. Samozrejmosťou sú aj požičovne áut a skútrov.

Mne osobne sa Patong páčil. Pár dní. Ak si neprešiel žúrovať, jesť a ležať na pláži, po pár dňoch sa asi začneš nudiť. Okrem pamätníka tsunami a pozostatkov rybárskej osady tu vlastne k videniu ani nič nie je.

Ešte váhaš ? Inšpiruj sa videom z Thajska.

Hľadáš ubytovanie na ostrove Phuket ?