Rate this post

Tuk-tuky, hluk, turisti a Sino-portuguesse. A mnoho iných pokladov, ktoré mesto Phuket ukrýva.

Tajomstvá mesta Phuket

 

Na prvý pohľad sa zdá, že najväčšie a hlavné mesto ostrova je len obyčajné thajské mesto. Vraj tu okrem trhov, preplnených ulíc a hroznej, hlučnej dopravy nič je. Ano, Phuket je hlavným dopravným uzlom ostrova. Toľko tuk-tukov, ako tu, nikde inde neuvidíš. Ľudí je tu tiež dosť. Dá sa tu super nakúpiť a dobre, lacno najesť. Ale nie o tom som chcela.  Ja by som mesto charakterizovala slovným spojením Sino-Portuguesse, teda čínsko-portugalský. Na prvé počutie veľmi zvláštna kombinácia. Portugalci boli prvým európskym národom, ktorý sa dostal na ostrov Phuket. Potomkovia čínskych prišelcov zase ovládli ťažbu cínu a výrazne na nej zbohatli. Je preto logické, že tieto dva národy najviac ovplyvnili architektúru (starého) mesta Phuket, ktoré sa stalo historickou dušou ostrova.

 

Phra Phitak Chyn Pracha

 

Staré mesto je tvorené ulicami Thalang, Dibuk, Phang Nga, Krabi a Yoawarat. Thalang je jeho srdcom. Je to jedna z veľmi mála ulíc v Thajsku, ktorá má tie škaredé elektrické káble ukryté pod zemou. Každú nedeľu sa tu koná trh tzv. “Walking street market“, ktorý ponúka jedlo, umenie, oblečenie a zábavu. Ulica a jej výzdoba láka aj počas čínskeho nového roka. Je tu mnoho starých domov. Viacerých z nich sú dnes obchody, hotely, reštaurácie a múzeá. K najobľúbenejším patria Thajské múzeum Hua, Kaviareň Pirrera a staré čínske lekárne.

Kúsok od ulice Thalang je Soi Romanée, bývalá „červená ulička“. Farebné, zrekonštruované budovy stoja na mieste, kde kedysi stávali bordely, ópiové brlohy a herne. Romantická ulica, ktorej názov v preklade znamená „krásny“, je teraz plná turistov a živej hudby. Nebolo to vždy tak. Thajčania si dosť neskoro uvedomili, aké poklady staré mesto ukrýva. Jeho renovácia začala len pred desiatimi rokmi. Do tej doby boli niektoré skvosty čínsko-portugalskej architektúry iba opustené ruiny.

 

Soi Rommanee

 

Vďaka vydarenej rekonštrukcii môžeš opäť obdivovať Phra Phitak Chyn Pracha, ktorá je dnes reštauráciou. Vo vedľajšej budove kedysi býval čínsky obchodník. Dnes je to múzeum. Uvidíš tu, ako boli tieto domy zariadené zvnútra. Múzeum vyzerá, že je voľne prístupné, ale nie je. Už som bola takmer na konci prehliadky, keď sa odniekiaľ vynorila útla Thajčanka a veľmi hlasno sa dožadovala zaplatenia vstupného.

Krásy mesta Phuket môžeš obdivovať aj z kopca Khao Rang. Existuje niekoľko ciest, ktoré vedú na jeho vrchol. Žiadnou z nich nepôjdeš dlhšie ako 20 minút. Odporúčam vziať si so sebou nejakú vodu, cesta do kopca v tridsiatich stupňoch dá predsa len zabrať. Pre menej fyzicky zdatných je tu možnosť zobrať si tuk-tuk alebo taxi, pozor ale na jeho cenu. Ak sa vyberieš ulicou Soi Wachira, dostaneš sa k chrámu Wat Khao Rang a úžasnej zlatej soche sediaceho Budhu. Je to prvý sediaci Budha vybudovaný na ostrove Phuket.

 

Phuket Town_083

Zlatý Budha

 

Stretneš pri ňom veľmi málo turistov. Občas sem chodia domáci vzdať vďaku. Vychutnaj si pokojnú, spirituálnu atmosféru. Ak sa vyberieš aj k soche Budhu v Chalongu, nájdeš skôr atmosféru turistickú. Inak, túto sochu je z vrcholu kopca aj vidieť (vlastne neviem o mieste na ostrove odtkaľ tento mega monument vidieť nie je). Okrem nej uvidíš celé mesto, južnú časť ostrova – Panwu, Chalong a susedné ostrovy. Na Khao Rangu je aj malý a nevyužívaný fitness park, pohodlné miesto na piknik a relax a niekoľko romantických reštaurácií s nádherným výhľadom. Na jednej strane kopca našli svoj domov aj voľne žijúce opice. Nekŕmiť, nepribližovať sa, nevystavovať nič na obdiv. Vraj kradnú.

 

Výhľad z kopca Khao Rang

 

Tipy na návštevu mesta Phuket

 

  • Nikde na ostrove nie je toľko hostelov, ako v meste Phuket. Ak si backpacker a túžiš prejsť celý ostrov, najlepšie je ubytovať sa tu.
  • Mesto je tiež dopravným uzlom. Dostaneš sa sem autobusom, ktorý sa volá songthaew, úplne so všadiaľ, preto na organizované exkurzie ani nepomysli.
  • Khao Rang stojí za to obísť celý. Je jedno, ktorou cestou sa vyberieš, všade nájdeš ukrytý nejaký budhistický chrám.

Ešte váhaš ? Inšpiruj sa videom z Thajska.

Hľadáš ubytovanie v meste Phuket ?