Rate this post

Portugalskej Madeire, ležiacej v atlantickom oceáne, sa hovorí ostrov večnej jari. Pre počasie, ktoré je viac ako priaznivé po celý rok. Aj pre celoročne rozkvitnuté farebné a voňavé kvety, ktoré sú ozdobou elegantného a udržiavaného hlavného mesta. Funchal je stred vesmíru zvaného Madeira. Z ktorého hľadiska? Z každého.

Blízko mesta je medzinárodné letisko

Hornatými cestami Madeiry to trvá z letiska necelú hodinu.

  • Premáva niekoľko liniek verejnej dopravy za cca 40 minút a aktuálne za 2.85 €.
  • Priamo do centra/hotelovej časti mesta sa dostaneš aj Aerobusom. Vodiči sú veľmi ochotní, stačí im povedať, kam chceš ísť a radi tam zastavia. Samozrejme, ak to nie je mimo ich trasy.
    Takou menšou zvláštnosťou je cestovný poriadok, zrejme je naviazaný na časy letové. Preto chodí Aerobus každý deň v iných časoch. Jednosmerný lístok stojí 5€, obojsmerný 8€.
S letiskom súvisia aj letenky a tie v prípade Madeiry nebývajú najlacnejšie. Ani akcie nie sú tak často, ako by sme chceli. Ak nejakú zachytíš, nenechaj si ju ujsť.

Má najviac ubytovacích zariadení každej kategórie na ostrove

Roztrúsené sú po celom meste. Od lacných hostelov po luxusné hotely. Populárne je tu airbnb s krásnymi izbami, ktoré často majú terasu, bazén alebo oboje.  Na rozdiel od väčšiny miest, vo Funchale neplatí, že to najdrahšie ubytovanie leží v historickej časti/centre. Funchal je pobrežným mestom, preto do tejto kategórie patria hotely na pobreží. Tie, kde z izby vchádzaš priamo do mora. A tie s nádherným výhľadmi a bazénmi, ale bez mora, vybudované nad centrom.

Naješ sa na tisíc spôsobov

My sme boli na pizzu. Na výborné all-you-can-eat sushi. Rôzne druhy nápoja poncha sa pre nás stali každovečerným spoločníkom.

Nekupuj ponchu na letisku, nie je veľmi dobrá. Ak jej predsa neodoláš, vytlač do 200 ml jeden citrón. Spraví to zázrak.

Nevynechali sme ani miestne špeciality. Dá sa povedať, aj keď výnimky potvrdzujú pravidlo, že najlepšie reštaurácie s medzinárodnou kuchyňou sú pri pobreží a v okolí luxusných hotelov. V tejto oblasti sú drahšie reštaurácie. No a menšie, tradičné, rodinné reštaurácie na štýl Fado dominujú starému mestu.

Doprava premáva do takmer každého rohu ostrova

Pre tých, čo sa chystajú prenajať si auto môže byť jedno, z ktorého zapadnutého kúta vyrážajú. Ak ale šoférovať nevieš alebo nechceš, autobusy ti prídu vhod.

Verejná doprava premáva aj v meste, ale je škoda ju využívať. To najkrajšie je aj tak vonku. Jazierka, záhrady, parky. Je jedno aké je ročné obdobie, všetko kvitne.

Nechýbajú tu možnosti (nočnej) zábavy

Hoci o nočnom živote na štýl Ibizy tu nemôže byť ani reči, zabaviť sa tu dá. Posedieť si pri drinku a hudbe je možné vo viacerých baroch a kluboch. Nechýbajú ani diskotéky. Takou najznámejšou je Copacabana.

A bohatá ponuka výletov

Funchal je miestom odkiaľ vyrážajú fakultatívne výlety na všetky smery. Agentúr, ktoré ich ponúkajú, je strašne veľa. Dosť sa líšia aj ich ceny. Odporúčam si ich pred kúpou preklepnúť na internete.

Je tu veľký prístav, z ktorého vyplávajú „pozorovacie“ katamarány. V okolí ostrova je čo pozorovať – delfíny, veľryby, vtáky, vzácne tulene pri „Desertas Islands“.

Z prístavu takisto vyrážajú lode na populárne Porto Santo. Premávajú denne, so štartom okolo 8:00 a návratom okolo 18:00. Obojsmerný lístok stojí 50 eur, v sezóne 60.

Napriek tomu, že na ostrove sú aj múzeá, reštaurácie a miesta na prechádzky, Porto Santo je predovšetkým o nádherných plážach. Preto si na návštevu radšej vyber slnečný a teplý deň.

Čo musíš v meste Funchal vidieť?

 

Zona Velha alebo Staré mesto

Ako už názov hovorí, je to najstaršia časť celého Funchalu. Práve tu ležia budovy a ulice, ktoré sa zrodili ako prvé. Začali vznikať v momente, keď kolonizátori položili nohu na tento krásny ostrov. Zanechali tu mnoho pamiatok, kláštorov, silných pevností postavených proti pirátom.

Zaujímavou časťou starého mesta sú ulice Rua Santa Marta a Rua Santa Ana. Dvere budov na tu zdobí netradičné umenie. Vzniklo v rámci projektu Arte Portas Abertas (Umenie otvorených dverí), ktorý mal za cieľ upozorniť na opustené budovy historického mesta. Jedinečné dizajny premenili ulice na galériu. Skutočne stoji za to vidieť, ako umelci ozdobili netradičné plátno.

Jedna z takto ozdobených ulíc ťa dovedie až k pevnosti São Tiago (tá žltá, ktorú vidno zo všade). Okrem domácich, ktorí sa sem chodia opaľovať, tu nájdeš múzeum moderného umenia.
Nie je jediné, neveľké mesto má pomerne veľa múzeí. Napríklad v najhodnotnejšej pamiatke, tej, čo pamätá časy kolonizácie, v Katedrále Se, je múzeum sakrálneho umenia.

Promenáda a prístav

Svoje miesto tu má všetko od malých rybárskych lodičiek po obrovské výletné lode. Tie v meste Funchal zastavia na deň a plavia sa zase ďalej. V prístave sa tak trochu starajú o zábavu. Hudba z lodí hrá totiž na celé kolo.

Promenáda je skutočným klenotom udržiavaného mesta. Má krásne, dláždené, na niektorých miestach farebné, chodníky. Chodníky lemuje zeleň, množstvo lavičiek. Miesto navyše žije trhmi, reštauráciami a kaviarňami.

Promenáda sa tiahne od pevnosti São Tiago pokračuje pri časti známej aj ako Lido. To je tá, kde vyrástla väčšina najluxusnejších hotelov. Ideálne miesto na prechádzku. Ja som takto prešla popri rozbúrenom mori a obrovských útesoch až takmer po Camara das Lobos. Cesta je dlhá asi 10 kilometrov, ale popri prírodných kúpaliskách, kamenistej pláži a vyhliadkach ti ubehne ani nevieš ako. Alebo tam stráviš pol dňa fotografovaním úžasných scenérií a pozorovaním lodí.

Nádherne farebné parky

Ak vyrazíš z prístavu práve smer Camara das Lobos, po pravej strane sa ti na kopci zjaví oáza zelene, park Santa Catarina. Ideálne miesto kam utiecť pred ruchom veľkomesta (ak o niečom takom môžeme vôbec v súvislosti s Funchalom spomínať). Môžeš si tu vychutnať kávu so zelenými horami za chrbtom, s výhľadom na more, obkolesený stromami z celého sveta. Kŕmiť labute na jazere. Alebo obdivne hvízdať pri pohľade na farebné a exotických rastliny. Tie dominujú aj iným parkom, napríklad Mestským záhradám, kde sa prejdeš popri bustách významných osobností ostrova.

Jedna z najlepšie hodnotených atrakcií vo Funchale je botanická záhrada v Monte. Leží takmer pri vrchnej stanici lanovky. Ak ťa rastliny naozaj zaujímajú, nevynechaj ju. Na vstupnom ušetríš kombinovaným lístkom „botanická záhrada+lanovka“.

Ešte farebnejšie ovocie na Mercado dos Lavradores

Horúci ostrov je rajom tropického ovocia, banánové palmy rastú všade. V meste, pri promenáde. Môžeš na takú palmu vyliezť a odtrhnúť si banán priamo z nej. Menej trápne asi ale bude ísť na trhy. Tie najväčšie a najznámejšie sú Mercado dos Lavradores a nájdeš ich neďaleko katedrály Se. Sú pastvou pre oči aj pre nos (ak práve neprechádzaš okolo časti s rybami).

Nájdeš tu čerstvé ovocie a zeleninu, všetku, čo na Madeire existuje. Ručne vyrábané suveníry, čerstvé ryby a morské plody tiež nemôžu chýbať.  Ak chceš skutočne zažiť tú pravú atmosféru trhov, privstaň si v piatok alebo v sobotu, vtedy prichádzajú farmári z okolitých dedín so svojimi produktmi. A za nimi zase domáci. Vtedy miesto skutočne ožije.

Spoznaj históriu a kultúru ostrova zaujímavou formu

V Madeira Story Centre sa dozvieš o ostrove kopu vecí. A navyše ťa to bude aj baviť. Vráť sa až 14 miliónov rokov v čase, zisti ako vznikol ostrov aj mestá. Všetko pomocou originálnych artefaktov – historických fotiek, prostredníctvom zvuku, multimediálnej techniky. Dokonca nechýbajú ani pachové krabice, simulujúce vôňu rôznych prostredí.

Pozri sa na mesto z vrchu

Hornatý Funchal je trochu náročnejší na kondíciu, keď sa odhodláš zdolať ho po vlastných. Ideš hore, dole a zase hore. No stojí to za to. Ani nevieš, kde cestou natrafíš na vyvýšené miesto, nejaký jedinečný výhľad.

Takou naj vyhliadkou je lanovka na Monte.

Úplne iný, ale nemenej zaujímavý pohľad na prístav je z pevnosti Sao Jose. Tam môžeš len tak posedávať vedľa spiacich mačiek a pozorovať lode.

 

Čo tak si prečítať aj ďalšie inšpirácie a zážitky z ostrova Madeira?

Ešte stále váhaš? Pozri si moje video z Madeiry.

Hľadáš ubytovanie v meste Funchal?

Prečítaj si aj praktické tipy ako si užiť Funchal a Madeiru za pár stoviek