Rate this post

Cap de Formentor je najvýchodnejším bodom Malorky. Miestom, kde okrem vysokých útesov a majáku nestojí nič. Vedie sem cesta, o ktorej hovoria, že je scénická. Jasné, že som sa tam chcela pozrieť. A najlepšie až k majáku, až na samý koniec.  Ale ako? Pôvodne sme chceli ísť na vlastnú päsť, ale stále nám chýbal posledný kúsok skladačky – ako sa dostať k pláži a aspoň k Mirador Es Colomer.

Chceš preskočiť priamo na tipy?

Na Formentor s exkurziou

Nakoniec sme v Palme, vedľa katedrály, objavili stánok s výletmi. Neváhali sme a hneď na druhý deň sme už cestovali na Formentor. Pred desiatou, keď sa zápchy v meste začali rozpúšťať, sme vyrazili smer Sineu. Malé mesto, v odľahlej oblasti, nie je ďaleko. Len necelých 35 kilometrov z Palmy.

Leží priamo v srdci Malorky. Známe je pre svoje trhy, ktoré sa konávajú každú stredu ráno. Sú vraj najtradičnejšími, a na celom ostrove jedinými, kde dodnes predávajú živé zvieratá.  Netypické pre 21.storočie vidieť, hlavne v západnej Európe, miesta, kde máš ešte možnosť zjednať si cenu kozy.

Nechýba keramika z Portolu, košíky so Sudánu, koža, čipky, perly. Majú všetko od výmyslu sveta. Aj selfie palice a podobné haraburdie. A dobroty. Tie ležia hlavne v stánkoch na Sa Placa, na námestí pri kostole. Veľké množstvo čerstvého ovocia, zeleniny, vedrá olív, sušené slivky, tašky plné slimákov, visiace štipľavé chilli papričky. Tá časť je najživšia, tam chodia nakupovať i miestne ženy. Pred ďalšou cestou sme sa tu posilnili sladkým aj slaným.

Ďalšou „zastávkou“ na trase bola Alcúdia. Autobus spomalil a sprievodca  nám v štyroch jazykoch oznámil, že vľavo sú rímske ruiny. Keby sa ti tam podarilo zastaviť na dlhšie, vedz, že mesto sa oplatí navštíviť pre zachovalé Staré mesto a rekonštruované stredoveké hradby.  Alcúdia má dve časti – historickú a prístavnú, ku ktorej patria aj krásne, ale živé, pláže Platja d’Alcúdia and Platja de Muro.

Z Alcúdie sme sa presunuli k ďalšiemu prístavnému mestečku (port de) Pollença. Podobne ako  hlavnému mestu, i Pollençe dominujú úzke (snáď ešte užšie) uličky. Šarm im dodávajú domy z čias dávnejšie minulých aj starý most. My sme sa Starým mestom “nezdržiavali”, našim cieľom bolo Mirador Es Colomer. Miesto, kde mohutné útesy, tu a tam potiahnuté zeleným „kobercom“, rastú priamo z vody. Z množstva vyhliadok v tej časti ostrova je táto,  pozerajúca i na prístav Pollença najznámejšia a najkrajšia. Ukáže Malorku v celej svojej divokej, drsnej kráse.

Budeš ale potrebovať pevné nervy. Nie každý ustojí pohľad zo strmých útesov na more hučiace pod nimi. Nepomáha ani vietor, ktorý býva poriadne silný. Pomohla ale rekonštrukcia,  bezpečnostné bariéry a tiež rampy umožňujúce bezbariérový prístup. Celá oblasť je tak prístupnejšia a bezpečnejšia. Je tam i malý stánok s občerstvením. Ponuku som nepozerala, utekali sme na vyhliadku. Mali sme polhodinu a najradšej by sme tam strávili minimálne raz toľko. Práve toto miesto totiž považujem za jedno z top celého výletu.

Konkuruje mu pláž Formentor, ktorá leží v krásnej zátoke pripomínajúcej polmesiac. Tam sme sa presunuli na 45 minút. Akurát na pár fotiek a odskúšanie tak neuveriteľne modrej vody. Dokonale čistej a plytkej. S piesčitým vstupom a tu i tam vyčnievajúcimi skalami, vytvárajúcimi ideálne podmienky na šnorchlovanie. Pláž s neširokými pásmi jemného bieleho piesku pôsobí ako karibský raj. Zátoka ukrýva mnohé tajné, snáď ešte krajšie, zákutia i malý ostrov Illot de Formentor, ktorá láka na to, aby si preskúmal jej skalnaté brehy.

Niet divu, že je pláž vysoko na zozname každého turistu. Aj v marci tam bolo dosť ľudí, ale väčšina sa usadila v reštaurácii. A tak sme si ju užili peknú a hlavne prázdnu, takú, ako ju neskôr v sezóne mať nebudeš.

Pláž Formentor nie je opustená. Je veľmi dobre udržiavaná a vybavená. Sú tu toalety, sprchy, bezbariérový prístup, stanice s pitnou vodou, kaviarne a obchody. Dajú sa prenajať vodné bicykle, skúter a je tu i záchranná služba. Pre tých, ktorí prichádzajú autom je k dispozícii platené parkovisko. A pár miest pri ceste, ktoré sa ale veľmi rýchlo zaplnia.

Čas na pláži ubehol rýchlo, a ani sme sa nenazdali, a bol čas jej zamávať z lode, ktorá nás za prikrátkych 30 minút odviezla do prístavu Pollença. Mesta, ktorému dominuje množstvo kotviacich lodí a jácht. Kaviarní a reštaurácii na promenáde. Mali sme tu niečo vyše hodiny. Dosť času na prechádzku mestom, ale my sme mali, pred cestou do Palmy, chuť na obed.

Organizovaný výlet – áno alebo nie?

  • Mimo sezóny autobusy k vyhliadke a pláži nepremávajú, a výlet je pomerne pohodlná možnosť.
  • Rezervovali sme od spoločnosti World Service. Cena bola prijateľná, 28 €. Plus sme platili 7 € za loď. To nám ale oznámili až po ceste.
  • Ostrov nie je taký veľký a nič nie je tak ďaleko. Preto nehrozí, že stráviš väčšinu dňa v autobuse a uvidíš všetko cez okno.
  • Nečakaj nejaký extra výklad. Sprievodca rozprával v 4 jazykoch, takže okrem inštrukcií a toho, čo si o ostrove za 5 minút prečítaš na wikipédii, sa veľa nedozvieš.
  • Autobus vyrazil ráno o 45 minút neskôr. Z toho, čo som vyrozumela, je to skôr pravidlo ako výnimka.

Ako sa dostať na Formentor na vlastnú päsť?

  • Doprava jazdí priamo z mesta Palma de Mallorca od skorších do večerných hodín. Z autobusovej stanice  na Plaça d’Espanya premávajú autobusy aktuálne označené ako 340.
  • Pollença je, podobne ako Soller, rozdelená na dve časti spojené autobusom. Tým, ktorí túžia aj po prechádzke historickou časťou, odporúčam začať práve tam. A potom sa presunúť sa do prístavu a nakoniec na pláž a vyhliadku.
  • Obe sú prístupné autobusmi číslo 353, ktoré premávajú v sezóne. Na pláž Formentor sa dá dostať aj loďami, ktoré premávajú z Port de Pollença, takisto v sezóne.
  • Mimo sezóny je to horšie. Vtedy sú alternatívou práve výlety a prenájom auta. Dá sa ísť aj na bicykli, ktorý si prenajmeš v Pollençe, ale rátaj s tým, že je to poriadne strmá a dlhá štreka.
  • Sú ľudia, ktorí si stopnú auto. Majetnejší si zase berú taxík.