Rate this post

Hostely v poslednom období vyrástli ako huby po daždi. Vybrať ten naj je v celku náročná úloha. Väčšina cestovateľov ide po tých najlacnejších. Aj za cenu špiny, nepohodlnej postele, či pochybnej štvrte.

Podmienky, ktoré by mal spĺňať každý dobrý hostel

 

1. Lokalita

 

Hostely v okrajových častiach mesta bývajú spravidla o dosť lacnejšie. Alebo aspoň sa zdajú byť. Prináša to so sebou aj niekoľko nevýhod. To, čo ušetríš na ubytovaní väčšinou precestuješ. A ešte stratíš kopu času. Takéto štrvte často bývajú odľahlejšie, tmavšie a nebezpečnejšie. A predsa nechceš bývať niekde, kde sa budeš báť vyjsť po zotmení v noci von. Ideálna lokalita má byť čo najbližšie k centru, v dosahu minimálne jednej zastávky dopravy. V každom meste nájdeš aspoň jednu štvrť, ktorá nemá astronomické ceny za ubytovanie, je takmer pri hlavných pamiatkach a zároveň je dopravným uzlom (napríklad Bayswater v Londýne).

2. Čistota

 

V niektorých hosteloch je to s čistotou horšie ako na študentských intrákoch. Závisí od ľudí, niekedy aj v najlepšom zariadení natrafíš na prasiatka. Od ľudí závisí aj hodnotenie. Niektorým vadí aj prach na skrini, niektorí si zvyknú aj na pleseň. Všeobecne  je ale dosť blbý nápad ísť do zariadenia s hodnotením za čistotu pod 75 percent.

 

5511234895_0ea956bd67_b

 

3. Bezpečnostné schránky, uzamykateľné skrinky na veci

 

Alebo čokoľvek, kde si môžeš uložiť veci. Bohužial krádeže v hosteloch nie sú až také zriedkavé. Cestuješ s elektronikou, drahými teniskami, bundou. Ťahať to so sebou nebudeš a ani celý deň rozmýšľať, čo ti zmizne. V hosteloch by mali byť štandardom a to bez poplatku. Čím väčšie, tým lepšie. Boxík, kde dáš ledva peňaženku už nestačí.

4. Raňajky

 

Čím pestrejšie, tím lepšie. Ale aj káva a toast potešia. Najlepšie tak od 7 do 10. To je výborné pre tých, čo si chcú pospať aj tých, čo chcú skoro vyraziť.

 

3832682421_f7309a8b2c

5. Internet

 

Nie je nič otravnejšie, ako hľadať internetové kaviarne, len preto, že si potrebuješ skontrolovať mail, či zabookovať ďalšiu letenku. Hoci wifi pripojenie začína postupne prenikať na verejné miesta bezplatne, je to predsa pohodlnejšie (a bezpečnejšie) na hosteli. Tým, čo nenosia so sebou notebook, uľahčia život počítačové terminály.

6. Odkladanie batožiny

 

Poznáš to určite tiež. Pricestuješ ráno, check-in o druhej. Ťahať sa mestom s ťažkým batohom nie je nič moc. Ale tiež nechceš stratiť pol dňa. Niet nad to, keď si máš kde zložiť veci.

 

Hostel_Dormitory

7. Spoločné priestory, program

 

Spoločenská miestnosť, kde sa môžeš stretnúť a socializovať s ostatnými obyvateľmi. Niektoré hostely organizujú spoločný program. Pre mňa to je nie až tak rozhodujúce kritérium, skôr príjemné spestrenie.

Čo ešte zaváži

 

  • skorší check in
  • vybavenie – adaptér, fen
  • prísnejšie pravidlá
  • kuchyňa

Vyber si nie len hostel.

Podľa čoho si vyberáš dobrý hostel ty ?