5 (100%) 1 vote

V Thajsku hrá náboženstvo veľmi významnú úlohu. Budhistické chrámy nájdeme roztrúsené po celej krajine. Mnoho z nich zostáva pred okom turistu chránené. Iné sa stali príliš populárnymi atrakciami.

Vydaj sa po stopách mníchov a objav Budhizmus v Thajsku

 

Život obyvateľov Thajska dodnes vo výraznej miere ovplyvňuje náboženstvo. Budhizmus vyznáva 90 percent populácie. To je dôvod, prečo je Thajsko považované za krajina „Wats“. Wat je budhistický chrám, niečo ako kostol pre katolíkov. Minimálne jeden nájdeš v každej dedinke. Na ostrove  Phuket je ich asi 30. Niektoré z nich sa stali turistickou atrakciou. Asi najznámejší je Wat Chalong. Nájdeš ho medzi mestami Phuket a Chalong. Atrakciu je veľmi ľahké nájsť. Tak od 50 km stači nasledovať značky alebo autá iných turistov.  Chrám bol postavený v 19. storočí. Dá sa povedať, že je najkrajší a  najväčší chrám na ostrove. A tým pádom aj najnavštevovanejší. Najviac to žije v centrálnom chráme. Tu sa konajú bohoslužby a k sochám mníchov prinášajú dary v podobe lotosových kvetov. Najnovšia budova, 60 metrové Chedi je pekne vyzdobene maľbami ilustrujúcimi život Budhu a zlatými sochami. Z budovy je krásny výhľad. Najlepšie je navštíviť Wat počas osláv čínskeho Nového roka. Vtedy to tam žije každoročným veľtrhom s potravinami, remeslami, hrami a vystúpeniami.

 

Wat Chalong – Chedi

 

Miesto je nasiaknuté duchovnou atmosférou, ktorú je občas prerušujú výbuchy petárd  z neďalekej tehlovej peci. Tento rituál je ďalšia forma, ako ukázať vďačnosť za splnené priania. Mala som možnosť obdivovať Wat Chalong dokonca dvakrát. Raz ako súčasť exkurzie, kedy som mala ledva čas pozrieť chrám zvonku. Druhý raz našťastie individuálne. Vybrala som si dobrý deň. V nedeľu sa do chrámov vydávajú aj miestni. Konajú sa rôzne obrady a atmosféra je trochu iná, ako keď sú naokolo len turisti.

Z Wat Chalong vidno inú budhistickú dominantu. Vlastne, na ostrove asi ani nie je miesto, odkiaľ majestátnu sochu z bieleho barmského mramoru sediacu na kopci Nakkerd vidieť nie je. Hovorí sa, že tohto 45 metrového Budhu dali postaviť, aby prekonali sochu na ostrove Koh Samui. Miestny ho volajú Phra Puttamingmongkol Akenakkiri Buddha. Jej mramorový lesk na slnku považujú za symbol nádeje. Ja si myslím, že socha postavená v roku 2004, financovaná prevažne z darov je skôr symbolom turizmu. Už cestou k soche ťa bude čakať množstvo atrakcií. Najkrajšou je výhľad, ktorý sa ti naskytne. Aj keď si ho pri rýchlej jazde na skútri veľmi nevychutnáš. Cestu prístupnú dokonca aj autom lemuje zopár reštaurácií a slony. Môžeš sa zastaviť na drink s výhľadovou prirážkou, alebo nakŕmiť malého slona.

 

Camera 14MP-9PC

Big Budha

 

Ani pri samotnej soche Budhu obchodníci nezaháľajú. Kšeftuje sa prevažne zo šťastím. Nájdeš tam talizmany od výmyslu sveta. Mince šťastia, zvončeky,  na ktoré môžeš napísať prianie. Alebo mramorové dosky, ktoré unesú smútok  a spolu s nápismi pre tých, čo už s nami nie sú, sa stávajú súčasťou sochy. Mne stačila aj maličkosť, farebný náramok, ktorý zaväzoval na ruku mních. Vraj sa nemôže zložiť, len keď sa sám rozviaže. Môj sa už rozviazal, priviazala som ho naspäť, ale kúzlo už asi nefunguje.Z najvyššieho miesta pri soche je nádherný 360-stupňový výhľad (uvidíš Chalong, zátoky Karon a Kata, počas jasného dňa aj Phang Nga Bay, Mys Promthep alebo Nai Harn). To ale asi všetko, kvôli čomu sa tam oplatí ísť. Väčšie kúzlo a spirituálnejšiu atmosféru má pokojnejšie prostredie pri zlatom Budhovi v Phukete.

 

Tipy ako objaviť thajský budhizmus

 

  • Organizovaná exkurzia je stratou času. Pokiaľ šoféruješ prenajmi si skúter.
  • Dámy, vezmite si so sebou šatku, alebo vhodné oblečenie.
  • V reštauráciách cestou k soche Buddhu platíš hlavne za výhľad, jedlo nie je až také úžasné.
  • Slony a sloníky pri cestách sú síce krásne, ale sú využívané ako turistická atrakcia. Nepodporuj túto krutosť na zvieratách.

Ešte váhaš ? Inšpiruj sa videom z Thajska.

Hľadáš ubytovanie na ostrove Phuket ?