Rate this post

Malorka. Miesto, ktoré sa za pár minút stihlo katapultovať do prvej trojky mnou navštívených miest. Stačilo pár okamihov na to, aby som si ho zamilovala. A všimla niekoľko zaujímavostí. Ktorých?

Palma est calma

Malorka je typické Španielsko, typický juh. Po čase sa ani nepozastavíš nad tým, že miestnych často uvidíš posedávajúcich a poležiavajúcich. Že obsluha kaviarňach a reštauráciách má času ako čečiny blížiaca sa k tebe lenivým krokom. A že autobus na výlet mal odísť 9:15, o pol tam ešte ani nie je a navyše ťa vysmejú, že ho tam ešte nikdy nikto pred trištvrte nevidel.

My english is fatal

Keď nám túto vetu zahlásila slečna, ktorá mala na starosti náš check-in, až tak veselo nám nebolo. Moja španielčina je tiež dosť fatal. Domáci anglicky veľmi nevedia. A tak sme si dosť srandy užili aj v reštauráciách. A pri rezervovaní taxíka. Do poslednej chvíle som tŕpla, na ktorý deň a hodinu nám ho nakoniec pošlú.

Palma de Mallorca je nádherná a čistá

Akože fakt. A kamkoľvek sa pozrieš. Mesto je poskladané z kúzelných, úzkych uličiek, ktorými snáď ani auto neprejde (prejde). Je plné zelene a kvetov a na každom kroku číha nejaký architektonický skvost. A navyše, každé ráno nastúpi upratovacia čata, ktorá ho „oslobodí“ od toho, čo v ňom zanechali turisti.

Nejužanská doprava

Síce si tu veľmi netykajú so smerovkami, ale na ceste sa necítiš ohrozený. Určite nie tak ako napríklad na Balkáne. Väčšinou tu totiž dodržiavajú predpisy, nechodia na červenú a dokonca ťa pustia ťa cez prechod.

Cyklisti sú všade  

Vedela som, že Malorka je cyklo destináciou. Ale že až do takej miery? Bicyklov je tu hádam viac než ľudí. Horami a promenádami letia amatéri aj profi kluby z celého sveta.

Pláže sú oveľa krajšie ako by si čakal

Hlavne tá voda. Jej farba sa ani nedá opísať. Azúrová? Tyrkysová? Ťažko povedať, rozoznávam 16 základných farieb ako starý Windows. Je čistá, priezračná, so svetložltým pieskom alebo drobnými kamienkami. A najlepšie je, že takéto pláže nie sú len ukryté v niektorých zátokách, ale sú všade. Celé pobrežia v okolí miest Palma, Soller i Pollensa sú klenotom. A to ani nehovorím o juhu ostrova.

Keď sa z normálnej, pravidelnej linky stane školský autobus

Ideme smer Soller a autobus z ničoho nič zastavuje mimo zastávky. Šofér vyhodí znak „school bus“.  Dnu sa vovalí asi 20 jačiacich detí s kolobežkami, ktorých hluk prehlušil zvuk akokoľvek hlasno tikajúcich biologických hodín. Spravíme kolečko dedinou, pozbierame ešte pár takýchto skupín, vyhodíme to pred školou a môžeme pokračovať tam, kam sme mali namierené.

Úzke ulice a ešte užšie domy

Ak si myslíš, že domy v Amsterdame sú úzke, ešte si zrejme nebol v hlavnom meste Malorky. Pri pohľade na tie ich balkóniky máš pocit, že tam zrejme žijú Liliputáni. V bytoch sú uzučké, strmé točité schodiská, nočná mora pre tých, čo idú večer piť. Navyše sú také nízke, že vyšší ľudia môžu chodiť iba na Quasimoda. Alebo s hrčou na hlave.