5 (100%) 2 votes

Budapesť je od nás čo by kameňom dohodil. Dve hodinky vlakom a si v meste, ktoré láka v každom ročnom období. Na históriu, vianočné trhy, veľkú cenu F1. Je jedno, či si ho už navštívil alebo sa len chystáš. Bez týchto 10 vecí nespoznáš ten pravý Budapešť.

Dunaj

Budapešť okupuje oba brehy rieky Dunaj, ktorý vytvára “rám” pre tie najkrajšie pohľady na mesto. V letných mesiacov sa po Dunaji do Budapešti dostaneš loďou. Je to síce drahšie, ale krajšie. Rieka dala mestu 14 mostov, ktoré spájajú časti Buda a Pešť. Najznámejší je Széchenyiho most. Dunaj si tiež môžeš užívať vo dne v noci pri prechádzkach alebo ho pozorovať z niektorej z kaviarní.

 

1280px-Sunset_over_the_Danube_-_Budapest_-_joiseyshowaa

Margarétin ostrov

Je jedným z výtvorov Dunaja a obľúbenou odpočinkovou destináciou nie len domácich. Oáza zelene je ako stvorená na piknik, prechádzku, či podujatia pod otvoreným nebom, ktoré sa konajú najmä v lete. Nevynechaj krásnu ”ružovú záhradu” a spievajúce fontány.

 

Vízesés. Tükröződés. - Magyarország, Budapest, Margitsziget

„Ruin pubs“

Mesto je známe svojim nočným životom. Breh Dunaja lemujú bary a reštaurácie. Ale čo tak vyskúšať niečo iné. Pod názvom “ruin pubs” sa skrývajú bary siedmeho okresu, židovskej štvrte, ktorá stojí za návštevu sama o sebe. Množstvo trendy podnikov a hipster kaviarní našlo svoj domov v rekonštruovaných rezidenčných budovách z 19teho storočia.

 

Romkocsma_Szimpla_Kert_Budapest

Kúpele

Zvyšky tureckého vplyvu a množstvo termálnych prameňov dali Budapešti jedinečné a dnes veľmi populárne atrakcie – kúpele. Vďaka horúcim prameňom môžeš celoročne relaxovať aj v ich vonkajších bazénoch. Najväčšie aj architektonicky najkrajšie sú Széchenyiho kúpele. Pre akčnejších sú tu Lukácsove kúpele a ich bláznivé nočné party.

 

Széchenyi_Gyógyfürdő_thermal_spa_in_Budapest_003

„Detské ihriská“

Budapešť je obrovským (detským) ihriskom. Svedčí o tom aj množstvo atrakcií pre malých aj veľkých. Tropikárium. Jediný kamenný cirkus v Európe s predstaveniami v každom počasí. Vyblázniť sa môžeš vo Vidámparku alebo aqauparku. Okrem toho mesto hostí každoročne niekoľko podujatí – festivalov, koncertov, športových eventov.

 

amusement-park-402068_960_720

Stopy temných časov

Mesto na brehoch Dunaja si s spolu so zvyškom (nie len) Strednej Európy prešlo aj smutnými časmi, najmä počas druhej svetovej vojny. So svojou minulosťou , ktorú pripomína viacero pamätníkov sa snaží vysporiadať ako najlepšie vie. Príkladom toho je aj Dom teroru s výstavami venovanými obetiam krutých režimov 20teho storočia.

Takisto sa v meste nachádza jeden z najpôsobivejších pamätníkov obetiam druhej svetovej vojny – desiatky medených topánok, ktorý leží na nábreží neďaleko parlamentu.

Spomienkou na komunizmus je zase Memento Park. Otvorené, externé múzeum takmer vonku z mesta. Po páde režimu sa všetky sochy z mesta premiestnili práve sem ako „memento“ pre budúce generácie. A pre turistov, ktorých tento režim zaujíma.

 

Hungary-0038_-_Shoes_on_the_Danube_(7263559412)

Gastronómia

Najtradičnejšie maďarské špeciality, guláš, paprikáš, či klobásy ma veľmi neoslovili. Zdajú sa mi dosť ťažké a pikantné. Nemôžem ale povedať, že by som si nenašla to svoje. Nedám dopustiť na fantastický langoš so syrom, dobošku a výborné maďarské vína. Len nie spolu.

Takým naj miestom, kde sa sústreďujú budapeštianske špeciality sú trhy. „Central market“ je najznámejší , ale sú tu aj iné. Napríklad „Fény Street Market” v časti Buda, navštevovaný prevažne miestnymi, alebo „Hunyadi Square Market“, jediný otvorený trh v tichšom, 6tom okrsku.

 

Buda

Budapešť sa nedelí len na časti Buda a Pešť ale aj na časť historickú a historickejšiu. Tá historickejšia je hradná štvrť s typickou zámkovou dlažbou, po ktorej sa dosť ťažko chodí. A samozrejme množstvo krásnych budov od hradu, po Mattyasov kostol. Nachádza sa tu aj Labyrinth, ktorý stojí za návštevu (len si zistiť, či je práve v prevádzke). V jeho v strede nájdeš fontánu s červeným vínom. Ochutnať som sa neodvážila.

 

Laika_ac_Fisherman's_Bastion_(10088565776)

 

Výhľady

Čo majú spoločné Kopec Gellért, hradný kopec, rybárska bašta, drevené koleso vo Vidámparku, 360 bar a budapeštianske mosty ? Ponúkajú úžasný výhľad na mesto. Pozbieraš ich všetky ?

 

View_from_Citadella_on_Budapest_2005_132

 

Jaskyne

Termálne vody, ktoré si užiješ v kúpeľoch vytvorili jaskynný systém dlhý viac ako 100 km. Jeho časti môžeš aj sám preskúmať so všetkým, čo k tomu patrí – s výstrojom, čelovkou a skúseným sprievodcom. Nič pre klaustrofobikov, najdlhšou jaskyňou pôjdeš asi 3 hodiny.

Hľadáš ubytovanie v Budapešti ?